Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 12:47
 
NAZİK, Sarıkamış, Kafkaslardaki Türklere ulaşma Harekâtıdır
Cumhur İttifakı Kars Belediye başkan adayı Çetin NAZİK; Milletimizin gurur kaynağı Sarıkamış Şehitlerini saygıyla hürmetle anıyorum dedi.
Ankara Haberi
NAZİK, Sarıkamış, Kafkaslardaki Türklere ulaşma Harekâtıdır

Cumhur İttifakı Kars Belediye başkan adayı Çetin NAZİK;  Milletimizin gurur kaynağı Sarıkamış Şehitlerini saygıyla hürmetle anıyorum dedi.

            03-04-05 Ocak 2020 Tarihinde yapılacak Sarıkamış dramının 105. Yılında '' Türkiye Şehitlerine yürüyor'' anma etkinlikleri öncesi Serhat Birikim Gazetesine bir açıklamada bulunan Cumhur İttifakı Kars Belediye başkan adayı Çetin NAZİK; ‘her zaman övündüğümüz, gurur duyduğumuz, göz bebeğimiz kahraman ve fedakar askerimizin, dedelerimizin düşmana değil ama soğuğa ve açlığa yenilmiş olmasıdır. Milletimizin gurur kaynağı Sarıkamış Şehitlerini saygıyla hürmetle anıyorum dedi.

         NAZİK;    1878-1879 Osmanlı Rus savaşında yenilen Osmanlı savaş tazminat olarak Ruslara verilen Kars Ardahan Iğdır, Artvin ve Batu’mu Ruslardan geri alıp ardından Kafkasya’daki Müslüman Türkleri kurtarmak amacıyla, başlatılan “Sarıkamış Kuşatma Harekatı” acımasız kış şartları karşısında ağır bir yengi yaşanmış ve 90 bin yiğidin çarpışarak donarak karlar altında kalmış daha doğrusu 90 bin yüreğin donduğu kahramanlık öyküsüne dönüşmüştür. dedi

            NAZİK;     3 Ay önce veya 3 ay sonra yapılması halinde Rusya’nın bu günkü sınırları böyle oylayacak ve Enver Paşa Kafkaslarda büyük bir Türk ordusunu kurup daha güçlü bir Türk devleti kurulacaktı. Diyen MHP Kars Belediye başkan adayı Çetin NAZİK; Türk ordusuna, insan boyunu aşan karla kaplı Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış'a doğru harekete geçme emri ile başlayan Sarıkamış kuşatma harekâtı cumhuriyetin köşe taşıdır.Dedi

 ''Sarıkamış Mehmetçiğin her şart altında irade, cesaret ve disiplinden oluşan karakterini nasıl muhafaza ettiğini tarihe altın harflerle yazdığı bir sembol, Kahramanlık ve zaferi birlikte acılarda yaşatan, bir dram, Yemen'in kavurucu sıcağından, Sarıkamış´taki dondurucu soğuğuna yazlık elbiseyle Çarıksız giden körpe fidanların hikâyesidir'' diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

            Bu destanı hangi cümlelerle anlatmaya çalışırsak çalışalım yetersiz kalacaktır.

Sarıkamış Şehitlerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hassasiyetle son yıllarda hak ettiği değeri buldu. Sarıkamış Şehitlerimizin acısını yüreklerimizde ne kadar hissediyorsak Çanakkale’de, Yemen’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da son nefesine kadar düşmanla savaşmaktan vazgeçmeyen şehitlerimizin acısını da aynı şekilde hissediyoruz.

            Anadolu’nun her bir köşesinde yatan şehitlerimiz sayesinde bayrağımız dalgalanıyor, vatanımızda hür ve özgürce yaşıyoruz.

            Bu duygu ve düşüncelerle Allah-u Ekber dağlarını süsleyen kardelen çiçeklerimiz, Sarıkamış Şehitlerimizin 105. yıl anma etkinliklerine onlara olan vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödemek için bütün duyarlı vatandaşlarımızı Sarıkamış’ı unutmamalarını diliyorum

            Sarıkamış Şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor onları, şükran ve minnetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun, ruhları şad mekânları cennet olsun.

Turan AKTÜRK/İstanbul/Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NAZİK,, Sarıkamış,, Kafkaslardaki, Türklere, ulaşma, Harekâtıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı