Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 17:58
 
Ormanların Kardeşliği Platformu, Ardahan Kültürevin'de sunum yaptı
2 ay önce kurulan "Ormanların Kardeşliği Platformu" nun yöneticileri Ardahan Kültür evi yapılan toplantıda 2 aylık çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı
Kültür-Sanat Haberi
Ormanların Kardeşliği Platformu, Ardahan Kültürevin'de sunum yaptı

2 ay önce kurulan "Ormanların Kardeşliği Platformu" nun yöneticileri Ardahan Kültür evi yapılan toplantıda 2 aylık çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı

            Ardahan kültür evinin daveti üzerine  94.09 2020 cuma günü saat 15.00'da yapılan toplantıda platformun yöneticileri serhat bölgesindeki çalışmaları hakkında STK yöneticilerine , detaylı bir sunum yaptı.

            Ardahan Kültür evinin başkan yardımcısı adına Saim Korkmaz'ın açılış konuşmasından sonra mikrofona davet edilen "Ormanların Kardeşliği Platformu"   sözcüsü Asım Karabacak, 2 aylık çalışma hakkında derinlemesine bir sunum yaptı.

            Karabacak " Orantısız Orman kesimlerinden sonra  STK'ların desteğiyle kurulan ORMANLARIN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU, kurumsallayma sürecini başlatmış ve ilk olarak Orman Bakanlığına Ankara'da görüştükten sonra, İstanbul'da Göle Derneğinde  bir bilgilendirme toplantısı yaptık.

             4 Temmuz'da Göle belediyesi salonunda çok kapsamlı bir panel yapıldı.  

Panele Bölge Milletvekili, Göle Kaymakamı, Göle Belediye Başkanı, Köprülü Belediye Başkanı Göle Dernekler Federasyonu Başkanı, Göle Muhtarlar Dernek Başkanı, Erzurum Orman Bölge Müdür Yardımcısı ve 6 tane teknik heyet, Köroğlu Bölge Şefi, Uğurlu Bölge Şefi, Göle'deki yetkili kurum ve kuruluşlar katıldı.

            Çok önemli kararların alındığı panel Kaçkar TV ve sosyal medya'daki yayınlardan izlediğiniz tahmin ettiğim için ayrıntılara germeyeceğim.

            Bugünde Ardahan Kültürevinin daveti üzerine sizleri bilgilendireceğiz diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

            04.08.2020 tarihinde Göle'de yaptığı tarihi toplantının  ardından saha çalışmalarına başladık.

            Bölge'de kesilen ağaçların Şenkaya, Göle Sarıkamış orman depolama sahalarını gezdik. Ne kadar ağıcın kesildiğini tespit ettik. Daha sonra sırasıyla,

            06.08.2020 tarihinde Kars  Valisi Sn. Türker ÖKSÜZÜ makamında ziparet ettik. Ziyarette Kars'ın 383 tane köyüne fidan dikilmesi hususunda, platformumuzun ve STK 'larımızdan destek istedik.

            Platformumuz bu talebin takibi ve Erzurum bölge müdürlüğüne başvuruda bulunulması konusunda, Ankara Kars Ardahan Iğdır dernekler federasyonu başkanı Erdoğan Yıldırım'ın yetkilendirilmesi uygun görülmüş ve bölge müdürlüğüne gerekli başvuru yapıldı.

            Devamında Kars belediye eş başkanı Sn. Ayhan Bilgen  ve Şevin Alaca'yı makamında ziyaret ettik., Kars için her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını ve bu konuda platform ile işbirliğini memnuniyetle kabul ettiklerini dile getirdiler..

            Ardından Digor kaymakamı Sn Enver Zengin; Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun, Sarıkamış Belediye Başkanı Harun Hayalı, Platformunu bütün çalışmalarına desteklerini esirgemeyeceklerini ifade ettiler.

             Daha sonra ziyaret edilen Şenkaya belediye başkanı Sn. Yavuz Bedir ile de fidan temini ve dikimi hususunda işbirliği kararı alındı. Başkan Bedir, platform çalışmaları bölgede önemli bir sahiplenmeyle karşılandığını belirttiler.

Orman Bakanlığıyla yapılan  anlaşmalar

            Kısaca  orman Bakanlığıyla ve Erzurum Orman Bölge Müdürlüğüne sunduğumuz projelerden bahsedeceğim.

Sırasıyla

1- Fidan dikme konusunda bilgi eksikliğinden dolayı bir sürü fidan kurumaktadır. Bu nedenle fidan kutusundan çıkarılıp 17 saniye içinde toprakla buluşturulmadığı taktirde kurduğu için, Platform olarak talebimiz Fidan dikiminden önce bir hafta  eğitim ve seminer verilmesi karara bağlandı.

            2- Mevcut  Orman yayasında  var olan Ağaç kesim Muhtarın onayı alınmadan yapılmayacak.

            2- Ayakta kesim Mütehitlere verilmeyecek.

            3- Ormanları  kaçakçılardan korunması için gizli kamere sistemi kurulacak.

            4- Yüz yılı  geçmiş ağaçlar kesilirken bir çok fidanı parçaladığı için ağaç kesimlerinin vinçle yapılacak.

            5-  Her köye bin fidan kampanyasında Muhtarlar, Cami hocalar, okul müdürleri ve STK'larla birlikte yapılacak.

            6- Orman alanlarının 340 hektardan az olması sebebiyle 10 yıldır kapanan Göle Orman işletme Müdürlüğünün açılması için Bu yılkı fidan dikme alanları hesaplanıp Göle Orman İşletme Müdürlüğünün açılması sağlanacak. gibi çalışmalardan bahsetti.

STK YÖNETİCİLERİ  PLATFORM YÖNETİCİLERİNDEN BİLGİ ALDI

            Daha sonra söz alan Ardahan Kütürevi Başkanı Efrail Çifçi, Çıldır Dernekler Federasyon Genel Başkanı Kemal Şimşir, Göle Dernekler Federasyon Genel Başkanı Ertekin Baysan, Esenyurt Muhtarlar Derneği Genel Başkana Ahmet Kuzgun,   Damal Dernekler Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Höyük, Göle Dernek Başkanı  Bülent Sarıtaç, Göle Kadın Meclisi Başkanı Türkan Deli, Posof Dernek Başkanı  Mihrican Deniz,  İstanbul  Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi  Engin Düz ve katılımcılar kon hakkında birer konuyma yaptıktan sonra  soruların sordular.

            Konuşmalardan sonra toplantıya katılan STK temsilcilerinin soru ve önerileri platform sözcüsü ve koordinatör Mustafa Küpeli tarafından cevaplandırıldı.

Önemli NOT:

Köprülü Beldesinde,  Çakırüzüm Köyünde , Serinçayır  Köyünde ve Okçu Yaylasında kesimlerin durdurulması için yetkililerle görüşmelerin devam ettiği için,  görüşmelerden çıkacak netice sonrası Ormanların Kardeşliği Platformu  07 Eylül Pazartesi toplantı yapacak. Ve O toplantıda oluşacak gönüllü heyetle bölgeye gidilecek.

Tuna AKTÜRK/İstanbul/Serhat Birikim.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ormanların, Kardeşliği, Platformu,, Ardahan, Kültürevin'de, sunum, yaptı, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı