Haber Detayı
18 Temmuz 2020 - Cumartesi 10:16
 
Posof Kurşunçavuş Köyü Karantinaya Alındı
Ardahan'ın Posof ilçesi Kuruşunçavuş köyünde 4 ayrı evde oturan kişilerden 8’inin testi pozitif çıktı.
Ardahan Haberi
Posof Kurşunçavuş Köyü Karantinaya Alındı

Kuruşunçavuş köyünde 4 ayrı evde oturan kişilerden 8’inin testi pozitif çıktı. Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla köy 14 gün süreliğine karantinaya alınarak giriş çıkışlar kapatıldı. 
Ardahan'ın Posof ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bir köyün karantinaya alındığı bildirildi.

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kurşunçavuş köyünün salgının kontrol altına alınması için İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca 14 gün süreyle karantinaya alındığı duyuruldu.

Bu sebeple köyün Hıfzıssıhha Kurulunca karantinaya alınmasının kararlaştırıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 24. ve 26. Maddelerine istinaden 17/07/2020 tarihinde Kaymakam Murat Mete başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

İlgi: Cumhurbaşkanlığının 2019/5 sayılı genelgesi. Koronavirüs salgınının ülkemize girişini engellemek suretiyle vatandaşlarımızı korumak sonrasında salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı koordinesinde, ilgili Bakanlıklar ve Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kararları doğrultusunda İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Hıfzıssıhha Kanununun 27 inci, 72 inci, 77 inci, 284 üncü maddeleri ile ilgili (a) genelge kapsamında elimizde Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı hükümlerine istinaden salgının ilçemizde yayılmasını önlemek amacıyla aşağıdaki sayılan tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır. İlçemiz Kurşunçavuş Köyünde Koronavirüs (Covid-19) salgını tespit edilmesi üzerine yapılan tespit ve incelemede şüpheli temaslı kişiler belirlenmiştir. Yayılan salgının bir an önce engellenmesi vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla;

 1-İlçemize bağlı Kurşunçavuş Köyünün 17/07/2020 tarihi itibariyle 14 gün boyunca karantinaya alınmasına,
2-Köy giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınmasına,
 3-Köyde ikametgahı olmayan kişilerin köye girişine müsaade edilmemesine,
4-Temaslı hanelere giriş ve çıkışlara müsaade edilmemesine,
5-İhtiyaç hali olmaksızın sokağa çıkılmaması hususuna,
6-Söz konusu durumun vatandaşlarımıza duyurulması işleminin Köy Muhtarlığınca ve İlçe Müftülüğünce sağlanmasına,
7-Söz konusu kararlara uymayanlar hakkında yukarıda zikredilen kanunun ilgili maddelerince İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı birim ve birliklerce işlem tesis edilmesine, 8- Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci gereğince idari para cezası başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddesi gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Posof, Kurşunçavuş, Köyü, Karantinaya, Alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı