Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 16:03
 
STK'lar Göle'de Basin Açıklamsı yaptı.
Göle ilçe sınırlarında Ormanların kesimini durdurmak için İstanbul ve Ankaradaki Göle ilçe Denek başkanları, köy Dernek Başkanları ve Ormanların Kardeşliği Platformu yöneticileri Ardahan Ili Göle ilçesinde bir basın açıklaması yaparak görevlileri göreve davet ettiler.
Kars Haberi
STK'lar  Göle'de Basin Açıklamsı yaptı.

Göle ilçe sınırlarında Ormanların kesimini durdurmak için İstanbul ve Ankaradaki Göle ilçe Denek başkanları, köy Dernek Başkanları  ve Ormanların Kardeşliği Platformu yöneticileri Ardahan Ili Göle ilçesinde bir basın açıklaması yaparak görevlileri göreve davet ettiler.
Bilim kurulunun raporlarının üzerine derinlemesine yapılan çalışmalardan sonra
Orman içinde ağaç kesim bölgesinde yapılan basın açıklamasını komite adına İstanbul Göle Dernek Başkanı Bülent Sarıtaç yaptı.

İŞTE HERKESİN SABİRLA BEKLEDIĞİ O BASIN AÇIKLAMASİ
Saygı değer hemşerilerimiz sayın göleli ve gölede görev yapan siyasi temsilcilerimiz yurdumuzun dört bir tarafında görev yapan stk temsilcilerimiz, bilindiği üzere; ilçemiz gölenin istihtam, eğitim,sosyal,kültürel ve doğal kaynaklarımızın korunması gibi bir çok sorunu vardır.
göle köy dernekleri ve stk temsilcilikleri olarak burada bulunmamız ve bu basın açıklamamızın temeli olan göle ormanlarındaki bilinçsiz ve kontrolsüz kesimi ve bunun yanında ormanların bakımsızlığı ve korumasız bırakılmasıdır

Ayrıca bölgemizin bitki örtüsü ve yükseltisi göz önün de bulundurulursa, oksijen varlığından bahsedilmesi pektebmümkün değildir.
Bu bağlamda bölgemizdeki yegane oksijen kaynağı olan sarı cam ormanlarının kesimi kabul edilebilir nitelikte değildir.

Küresel ısınmadan dolayı sel ve afetler her geçen gün artmaktadır.
böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda dünyada olduğu gibi iklim değişikliği olacak ilçemiz de de sel felaketleriyle ve kuraklık ile karsı karşıya kalacağız.
Bu minvalde Gelecek kaygısı taşıyan Turkiyedeki Göle Dernekleri olarak öncelikli amacımız, ülkemizin milli serveti olan Sarıçam ormanlarını korumaktır. 

Son iki yildir Orman bakanliğinin ayakta satış sistemiyle ihale yoluyla mutahitlerin orantisiz kesimleri sonucu ormanlarımız ciddi zarar görmüstür.
Ardahan işletme müdürlüğünden aldığımız verilere göre 
2019 ve 2020 yıllarında 
Okcu köyünde 2 bin metreküp,
Çalıdere köyünde 1500 metreküp,
Çakırüzüm köyünde 1400 metreķüp,
Yeniköy de yedibin metreküp
Kalecik köyunde Dörtbin metreküp.
Uğurtaşı köyünde ikibin metrekup kesim olmustur.
Toplamda iki yıl içinde on altıbin metre küp resmi kesim olmuştur. Buna nazaran denetimsizlik ve yanlış donanım kullanımından bu kesilen ağaçların yanısıra binlerce fidan da zarar görmüştür.

Orman bakanlığının fidanlama çalışmasını yine ehliyetsiz insanlar yaptığı ve iyi koruma altına alınmadığı için fidanların çoğu kurumuştur.
Biz Göle Ilçe ve Gole Köy derneklerinin yaptığı çalışmalar sonucunda anladık ki ormanların korumasi 4 memurla imkansızdır.

Değerli gole'liler 
-Bizler ormanlarımızın katledilmesine göz yummayacağız. 
-Ormanlarımızın bakıma ihtiyacı var.
-Doğru ekip ve ekipman yeterli denetim ile sağlıklı bir çalışma talep ediyoruz.
-Ormanlarımızda bakım için yapılacak kesim ve budamalara da 21. Yüz-yıl teknolojisi ile ormanımıza zarar vermeden yapılmalıdır. 
Daha önce ilçemiz de olan orman işletme müdürlüğünün geri verilmesini istiyoruz. 
Değerli hakimiz 

biz göle köy dernekleri olarak halkımızıda ormanlarımız konusunda bilinçlendirmek yetkili bakanlığımız işletme müdlüklerimiz ve halkımızın bu konudaki hassasiyetlerini birlik ve beraberlik içinde sarı çam ormanlarımıza gereken özeni göstermeye davet ediyoruz 

Ormanlarımıza sahip çıkma konusunda gösterdiğiniz destek ve duyarlılık için hepinize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz .

Göle STK 'ları adına,

Bülent Sarıtaç
Göle dernek başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: STK'lar, , Göle'de, Basin, Açıklamsı, yaptı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı