Haber Detayı
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 14:05
 
Vali Doğan: Darbeciler, Fetö’ye Ait Dershanelerde Devşirildi
Kars Valisi Rahim Doğan, 15 Temmuz FETÖ Kaynaklı darbe girişimin ardından Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da tutulan Demokrasi nöbetinin son gününde yaptığı konuşmada, anne ve babalara seslendi.
Kars Haberi
Vali Doğan: Darbeciler, Fetö’ye Ait Dershanelerde Devşirildi

 

Kars Valisi Rahim Doğan, 15 Temmuz FETÖ Kaynaklı darbe girişimin ardından Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da tutulan Demokrasi nöbetinin son gününde yaptığı konuşmada, anne ve babalara seslendi.

Tacettin DURMUŞ / KARS/Serhat Birikim

 Anne ve babalarının çocuklarını iyi yetiştirmelerini isteyen Vali Doğan, 14 Temmuz darbe girişimine kalkışanların FETÖ’ye ait dershanelerde devşirildiğini söyledi. Bu şahısların içimizde yetiştiğini ve devletin ve milletin en kritik ve en hassas noktalarına kadar sızmış olduklarını da konuşmasında belirten Vali Doğan, durumu “Ev hırsızına kilit dayanmaz’ şeklinde ifade etti.

 

Bu çocukların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle uyuşturularak “Haşhaşi” yapıldığına da dikkat çeken Kars Valisi Rahmi Doğan: “Dış düşmanlar için devletler, milletler her türlü tedbiri alıyorlar ancak iç tehdit, bunu ben ev hırsızı olarak tabir ediyorum. Bizim de bu anlamda çok güzel bir sözümüz vardır ‘ev hırsızına kilit dayanmaz’ diye. Bunlar ne yazık ki bizim içimizden, devletin ve milletin en kritik ve en hassas noktalarına kadar sızmışlar. Bu çocuklar aslında bizlerin çocukları. Bu çocuklar aileleri tarafından iyi eğitim alması için ilk etapta dershanelere başvuruyor ki bu bence oldukça masumane bir davranıştır. Bu çocuklar devlete, millete faydalı birey olması için gönderildikleri bu dershanelerde adeta devşirildiler. Bu çocukları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle uyuşturdular, Haşhaşi yaptılar. Daha sonra bu çocukları devlete, millete hizmet edeceğine nereye hizmet ettiğini bilmeden dış güçlerin odağı haline getirdiler.”

 

“BU DEVLET, BU MİLLET BÜTÜN ÜMMETİN SON UMUDUDUR”

 

Çünkü bu devlet, bu millet bütün ümmetin son umududur. Eğer bu devletin, bu milletin başına bir felaket gelirse Balkanlar’dan Kafkaslara, Ortadoğu’dan Asya’ya kadar bu ümmet perişan olur. O yüzden hep beraber dimdik ayakta duracağız. Ayakta kalmamız da yetmez, çalışmamız, güçlü olmamız ve ilerlememiz lazım. Güçlü olduğumuzda zaten bu takım mikropların bünyede barınması mümkün değildir. Bu anlamda aileler olarak da üzerimize büyük görev düşüyor. Çocuklarımızı iyi yetiştireceğiz, çocuklarımızı kime emanet ettiğimizi, okullarda kimlerin okuttuğunu takip edeceğiz ve biz devlet olarak sizler de ebeveynler olarak devlete, millete faydalı bireyler olmalarını sağlayacağız. Bakın yine bizim içimizden bizler tarafından değil de, kimlerin yetiştirdiği belli olmayan çocuklarımız bizlere kurşun attı, bizim çocuklarımız bizim parlamentomuzu bombaladı, bizim çocuklarımız bizim Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı bombaladı ve 51 tane şehit verdirdi. Jandarma Genel Komutanlığı’nda çok uzun bir süre çatışma oldu. Bunları yapan İngiliz, Fransız ya da başka bir yerden değildi. Dolayısıyla çocuklarımızı asla ihmal etmeyeceğiz, onları iyi ve donanımlı yetiştirerek bu millete, devlete faydalı bireyler yapacağız.


BU MİLLET BÖYLESİ BİR HAİNLİĞE NASIL CEVAP VERDİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

 

Bu millet böylesi bir hainliğe nasıl cevap verdiğini bir kez daha gösterdi. Bunu içerideki de, dışarıdaki de çok iyi gördü ve bu milleti bir kez daha tanıdı. İnsanlar korkmadan tankların önüne yattı, kurşunlara karşı durdu. Bu Allah’ın bu millete verdiği bir lütuftur. Allah onların gözlerine korkuyu, bizim milletimizin kalplerine de cesareti vermiştir ve dolayısıyla bu darbe girişimi de püskürtülmüştür. Bu girişimin püskürtülmesinde birinci öncelik milletimizindir. Ben hem şahsım adına hem devletim adına hepinize şükranlarımı sunuyorum.


EĞER MİLLET SOKAĞA ÇIKMAMIŞ OLSAYDI!

Eğer millet sokağa çıkmamış olsaydı, bizim darbeyi püskürtme şansımız çok düşüktü. Belki ülkemiz iç savaşa girecekti ve bu iç savaş aylarca yıllarca sürecekti, memleketimiz perişan olacaktı. Dolayısıyla vatandaşın, devletine ve milletine sahip çıkması çok ama çok önemlidir. Darbe gecesi ilk aradıklarımdan biri AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın oldu. Ona sokağa dökülmemiz gerektiğini, bu darbenin cemaatin darbesi olduğunu ve buna müsaade etmememiz gerektiğini söyledim. Ardından İl Emniyet Müdürümüz Faruk Karaduman ile görüşmemde, müdürümüz bana 15 kişinin geldiğini söyleyince açıkçası bir hayal kırıklığı yaşadım ama ilerleyen saatlerde bütün sokakları dolduran sizler bu girişime müsaade etmediniz ve bizleri cesaretlendirdiniz. Allah hepinizden razı olsun. Bu anlamda il emniyet müdürümüz ve emniyet personelleri üstün gayret gösterdi, yine Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) da aynı yürekliliği ortaya koymuştur. MİT başkanımız göreve yeni başlamasına rağmen, kendisiyle sadece bir kez görüşmüş olmama rağmen beni aradı ve talimatlarımı aldı ve ardından gerekli duruşu ortaya koydu, onları da kutluyorum. Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’yı da ayrıca tebrik ediyorum. Kendisi 15 Temmuz gecesinden bu güne bizimle beraberdi ve bir an olsun yalnız bırakmadı. Bu süreçte sabahlara kadar bu meydanlarda olan siz değerli Karslılar, sivil toplum kuruluşları, dernekler, cemiyetler ve kurumlarımız her an burada oldu, hepinizden Allah razı olsun, rabbim bizleri bir daha böyle bir durumla karşılaştırmasın inşallah.”dedi.

Kaynak: Editör: Ayten Alkaşı
Etiketler: Kars, Valisi, Rahim, Doğan, 15, Temmuz, FETÖ, Kaynaklı, darbe, girişimin, ardınd
Yorumlar
Haber Yazılımı