Haber Detayı
23 Ağustos 2016 - Salı 14:09
 
Vali Doğan: Ucube Tuvalet Kaldırılacak
Kars Valisi Rahmi Doğan, Abul Hasan Harakani’nin türbesinin de içerisinde bulunduğu Evliya Camisi ile 12 Havariler Kilisesi arasına yapılan tuvaletin, kaldırılacağını bir kez daha gündeme getirdi.
Kars Haberi
Vali Doğan: Ucube Tuvalet Kaldırılacak

Kars Valisi Rahmi Doğan, Abul Hasan Harakani’nin türbesinin de içerisinde bulunduğu Evliya Camisi ile 12 Havariler Kilisesi arasına yapılan tuvaletin, kaldırılacağını bir kez daha gündeme getirdi.

 

Tacettin DURMUŞ / KARS/Serhat Birikim

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, son Kars ziyaretinde İstanbul Teknik Üniversitesinden gerçekten bu işin ehli ve uzmanı olan bir hocalar ekibi gelerek onların vereceği rapora göre düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişti.

 

Kars Valisi Rahmi Doğan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burada bulunan tuvaletler için İstanbul Teknik Üniversitesinden hocaları getirdik. Hocalarımız incelediler ve iki tane tarihi binanın arasında bir betonarme yapının yapılmasının uygun olmadığına ait bir rapor verdiler. O rapor üzerine de biz Koruma Kurulun’a bu tuvaletlerin yıkımı ile ilgili bir teklifte bulunacağız. Ondan sonra da buradaki tuvaletleri yıkacağız.” dedi.

 

Burası Kars’ın görünen yüzü olduğunu dile getiren Vali Doğan, “Şadırvan ile birlikte bir bütünlük arz edeceği şeklinde Vakıflar Genel Müdürlüğümüz bir proje geliştirdi. Projesi tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü o projeyi ihale ediyor. Buranın yıkımı ile birlikte burasının ihalesi ile birlikte başlamış olacak. Burası Kars’ın görünen yüzü. İnsanlar Kars’a geldiğinde nereye gideyim? Nerede oturayım? Dediğinde buraya gelmesi lazım. Burasını Kars Kalesi ile birlikte bütünleştirip bu değerleri toplumun, vatandaşlarımızın hizmetine sunma arzusu içerisindeyiz.” şeklinde konuştu. 

 

 KARS VALİSİ UCUBEYİ YIKACAK!

Yaklaşık 3 ay önce göreve başlayan Vali Rahmi Doğan’ın ucube tuvaletin yıkılmasına karar vermesi Kars kamuoyunda da memnuniyetle karşılanmıştı.

Ucube olarak nitelendirilen“ Kars Valisi Ucubeyi Yıkacak!” şeklinde de yerel ve ulusal basında da yer almıştı. Kars’ın bir önceki dönem Valisi Günay Özdemir tarafından Osmanlı Mahallesi projesi kapsamında Evliya Camii Külliyesine yaptırılan tuvaletler uzun süredir tartışma konusu oldu.

 

Anadolu’nun manevi mimarlarından Şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu Evliye Camii Külliyesi, yapılacak olan Osmanlı Mahallesi’ne dahil edilecekti. Harakani Türbesi ve Kars Kalesi bağlantılı yolların yapımı, düzensiz binaların yakımı, tarihi hamamların restorasyonu gibi onlarca çalışma 2015-2016 yılı içinde devam etti. Bu kapsamda Evliya Camii’nin kıble istikametindeki tuvaletlerinin iptal edilmesi ve Evliya Camii ile Kümbet Camii arasına yeninin yapılması çalışmalarına başlandı. İnşaat çalışmaları sürdükçe ve tuvalet binası ortaya çıkmaya başlayınca yapılanın ne kadar kötü bir görüntü oluşturduğu da ortaya çıktı. Bunun üzerine vatandaşlar ve STK’lar bu tuvalet binasının fotoğraflarını sosyal medya sitelerinden kullanıp tepki oluşturdular. Adına da “Ucube” dedikleri binanın yıkılması için de büyük baskı oluşturmuşlardı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kars, Valisi, Rahmi, Doğan, Abul, Hasan, Harakani’nin, türbesinin, de, içerisind
Yorumlar
Haber Yazılımı