Haber Detayı
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 19:49
 
Zekai AYDIN; Festivaller Yayla turizminin öncüsü olmalı
Bursa Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Zekai AYDIN; Festivallerin yörenin ekonomik gelişimine, tanıtımına önemli bir katkısı olduğu için Bursa'da yaşayan bütün Ardahan'lıları Baba ocağında yapılan Ardahan Bal festivaline davet etti.
Bursa Haberi
Zekai AYDIN; Festivaller Yayla turizminin öncüsü olmalı

25-26-27 Ağustosta yapılacak 16. Ardahan Ulusal Kültür ve Bal festivali ve Serhat Birikim Gazetesine açıklamada bulunan Bursa Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Zekai AYDIN; Festivallerin yörenin ekonomik gelişimine, tanıtımına önemli bir katkısı olduğu için Bursa'da yaşayan bütün Ardahan'lıları Baba ocağında yapılan Ardahan Bal festivaline davet etti.

Sadece yöresinde pazar bulabilen bir ürün, festivaller sayesinde ulusal hatta uluslararası pazara kavuşabilir diyen Bursa ARDA-FED Başkanı Zekai Aydın; Çok zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde dileğimiz, festivallerin, bayramları; ardında güzel anılar bırakarak, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirerek, dayanışmayı artırarak, hoşgörü, sevgi ve barış içerisinde kutlanmasıdır. Dedi.

            Ardahan ve ilçelerinde yapılan festivalleri profesyonel firmalara yaptırıp, festivallerden önemli gelirler elde etmeliyiz diyen Başkan Zekai Aydın,  Festivalleri iyi kullanırsak yayla turizminin lokomotifi olur dedi.

            İşadamı Zekai Aydın; festivaller ve yörenin kalkınması anlamında ki söyleşimizde düşünce ve tecrübelerini paylaştı bizimle:

S. BİRİKİM: Sn Başkan bize festivaller konusunu biraz açar mısınız?

Z. AYDIN: Festivaller yerelden, ulusala hatta yurtdışına küçük yörelerin seslerini duyurmaları, kentlerini, vizyonlarını büyütmeleri için çok önemlidirler. Yöresinde sıkışmış kalmış gelenekler, sanatsal değerler, tatlar, lezzetler, ürünler festivaller sayesinde büyüyüp gelişirler. Geçmişle gelecek arasındaki köprü görevini gören yöresel festivaller, bir anda tüm dünyanın bölgeye ilgi duymasını sağlayabilir. En önemlisi de geleneklerimizi unutmamamızı ve gelecek kuşaklara aktarmamızı sağlayan etkinliklerdir. Bizi biz yapan değerleri yaşatmak hepimizin görevidir. Bu nedenle festivalleri önemsemeliyiz.

S. BİRİKİM: Bir işadamı kimliğiyle yakında açılacak Aktaş Sınır Kapısı için neler söyleyeceksiniz?

Z. AYDIN: Aslında soru şöyle olmalıydı Göçü başlatan Sınır kapıları göçü tekrar durdurur mu?  Şimdi Türki Cumhuriyetlerine ve Kafkaslara açılan, Ardahan ve Doğu Anadolu Bölgesinin kalkınmasına büyük katkı sunacak olan Çıldır Aktaş Sınır Kapısının açılmasıyla hızlı bir kalkınma hareketi başlayacaktır.

100 Yıldan beri beklediğimiz bu tarihi İpek Yolunun yakında açılmasıyla önemli ekonomik gelişmeler başlayacak. Bu sayede Ardahan, Kars ve çevresi değil Ülkemizin tamamı kazanacaktır. Aktaş Sınır Kapası ve Kars Bakü Tiflis demir yolu, İlimize, bölgemize ve ülkemize önemli katkılar sunacaktır. Bölge halkı sınır ticaretinden iyi para kazanmayı becerebilirse bu sayede göçüde durdurmuş olacağız.

Ardahan Kars 'da ki siyasal örgütler ve sivil toplum örgütleri, Kurum, kurullar ve iş dünyası sırın ticaretini iyi kavramalıdır. Bu anlamda da toplantılar, paneller yaparak yatırımlar hızlandırılmalıdır diye düşünüyorum.   

Kurban Ali ERGÜL/Bursa/ Serhat Birikim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zekai, AYDIN;, Festivaller, Yayla, turizminin, öncüsü, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği