Yazı Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 11:04
 
30 EKİM 1920’DEN 29 EKİM 1923’E CUMHURİYET
SMMM Deniz Aydemir
siyasalbirikim37@gmail.com
 
 

Tarih kitaplarına 93 harbi olarak geçen 1878 Osmanlı-Rus savaşında ağır bir mağlubiyet alan Osmanlı Devleti Ruslarla Ayastefanos Antlaşmasını imzalamak zorunda kaldı. Bu antlaşmanın 19. Maddesine göre de Kars-Ardahan ve Batum ve Ruslara bırakıldı.

Ekim 1914’deki Bolşevik ihtilali ile yıkılan Çar’lık rejimi sonrasında iktidara gelen Lenin, Kars ve Ardahan’dan çekilmeye karar verdi. Rusların çekilmesinden sonra Ruslar döneminde güçlenip silahlanan Ermeniler İngilizlerinde kışkırtmasıyla bölgede ciddi bir soykırıma başladı. Enver Paşanın anılarında Kars bölgesinde Ermenilerin yaptığı katliamlara dair aktardıkları yıllar önce okumuş olmama rağmen hafızamdan çıkmıyor. İşte bu zor koşullarda kuruldu Anadolu’daki İlk Cumhuriyet. 17-18 Ocak 1919’da Cenubi garbi Kafkas Hükumeti Muvakkat-ı Milliyesi. Daha sonra bölgeyi işgal eden İngilizler bu hükümeti dağıtıp üyelerini Malta’ya sürdü. 30 Ekim 1920’ye kadar süren işgal günleri Kazım Karabekir Paşa komutasındaki ordunun direnişi kırıp Kars’a girmesiyle sona erdi.

Kars-Ardahan-Batum’un Rusya’ya verilmesinden sonra Vedat Osman Korkut şu dizeleri kaleme alacaktı. “Ardahan can idi gitti, Lisan'ı TÜRK idi gittiSultan Hamid'e haber verinAnadolu'nun kilidi gitti! (1877)

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla yanan bağımsızlık ateşi, 1920’de Doğu cephesinde başlayan silahlı mücadeleyle ivme kazandı ve 30 Ağustos 1922 ‘de Büyük Taarruz’la birlikte zaferle sonuçlandı.

29 Ekim 1923’de Osmanlının küllerinden doğdu bu Cumhuriyet. Yedi düvele karşı topyekün verilen bir bağımsızlık mücadelesinin sonucunda kazanıldı.

Cumhuriyet 1878’de Van’da Saray’a soytarı olsun diye bir eşya gibi hediye edilen 1 metre 10 samtimetre boyundaki Şamil Güler’in özgür onurlu birey olarak yaşamasının adıdır.

Cumhuriyet, padişahın “kullarım” diye hitap ettiği Anadolu insanına “efendiler” diye hitap edilmesinin adıdır.

Cumhuriyet, onurlu başı dik kadındır, erkektir, fırsat eşitliğidir.

Cumhuriyet özgürlüktür, bağımsızlıktır…

Cumhuriyet vatandır, benim vatanımdır..

Cumhuriyet bayramdır bu topraklarda… Kutlu olsun…Hem kadim şehrim Kars’ın kurtuluşu ve kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyet kutlu olsun…

 

SMMM DENİZ AYDEMİR

 
Etiketler: 30, EKİM, 1920’DEN, 29, EKİM, 1923’E, CUMHURİYET,
Yorumlar
Haber Yazılımı