Yazı Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 13:55
 
“ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”
AYTEN ALKAŞİ
aytenbirikim@gmail.com
 
 

 “Günümüz Türkiye”sinde gazetecilik mesleği, artık önemini ve ahangini yetirme haline geldi. Doğan Tılıç’ın yıllar önce yazdığı önemli kitabına koyduğu “Utanıyorum ama gazeteciyim” başlığı, değil fikir üretebilmek, cümle dahi kuramamasına rağmen “gazeteci” unvanını çarçur edenlerle ayrışmak için âdeta bir sığınak...

Çoğulcu ve yaşanabilir bir toplum adına, tıpkı adalet, eğitim ve sağlık başlıklarındaki hayati problemlere dair sorgulamalar kadar değerlidir gazetecilik  gerçek bir meslektir, sevgidir, özveridir ve de güvendir..

Evet. Yapılabilir. Yapılmalı. Tüm şartlar zorlanmalı tabi meslek olarak kabul derseniz. Hatta tam da bu şartlar yüzünden, gazetecilik için ısrar etmeli ve çıkış yolları üzerine kafa yormalı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Basın, milletin müşterek sesidir' ifadesi, basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde söylemiştir."

Gazetecilik artık ilanlarla finanse edilmemeli, daha çok kitlesel fonlama şeklinde okurlar tarafından finanse edilen bir model olmalı diye düşünüyorum…

Bu nedenle yerel ve ulusal basının özgür olması, çağdaş  toplum olmanın da kaçınılmaz gerçeğidir.

Toplumun ulaşılmasa zor ve toplumsal  konularda aydınlatarak kamuoyu oluşturan, meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren basınımızın, huzurlu ve rahat bir şekilde çalışma açısından hayati bir öneme sahip olduğunu biliyoruz.

 Bu nedenle de gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasanın 10 Ocak 1961 de kabulüyle ilan edilen "Çalışan Gazeteciler Günü"nün, kutluyoruz.
O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

 
Etiketler: “ÇALIŞAN, GAZETECİLER, GÜNÜMÜZ, KUTLU, OLSUN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı