Yazı Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 19:05
 
CİLAVUZ’DAN OKUL ARKADAŞIM OZAN İSA OĞUZ ve OĞUZ OZANLAR
Songül Dündar
dundar_songul@hotmail.com www.songuldundar.com
 
 

Sevgi olsun barış olsun

Özgürlüğe varış olsun

Bu bir milli duruş olsun

Atatürk’te birleşelim

 

Ozan İsa Oğuz der ki

Dost diyenin zehir zerki

Arap Acem Kürd’ü Türk’ü

Atatürk’te birleşelim

     Evet, Kars Kâzım Karabekir Öğretmen Okulu’ndan (Cilavuz) devre arkadaşım olan,Ozan İsa Oğuz; 1955 yılında,  Karaman’ın Taşkale Kasabası’nda doğdu. İlköğrenimini Taşkale’de tamamladı. Konya İvriz ve Kars Kâzım Karabekir Öğretmen Okulu’nda okudu. Ozan İsa Oğuz, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü mezunudur. Karaman’da ve Manisa’da sekiz yıl öğretmenlik yaptı. Sanat tutkusu nedeniyle görevinden istifa ederek ayrıldı.   

      Ozan, kendi deyişlerini, sazı eşliğinde çalıp-çığıran bir halk sanatçısıdır.
Ozanlık, Türk tarihi kadar eski ve sadece Türk’e özgü bir gelenektir. Tarih içerisinde Türklerle yan yana veya komşu olarak yaşamış olan uluslar da, bu gelenekten etkilenmiştir, ancak Türkler kadar kalıcı ve başarılı olamamışlardır. Bugün, Türkistan’ın doğusunda ve batısında, Azerbaycan ve Kafkasya’nın her yanında, Afganistan, İran ve Irak’ta, Türkiye’de ve Balkanlar’da hatta Batı Avrupa’da Ozanlık Geleneği yaşamaktadır. İşte bu geleneğin, Türkiye’deki temsilcilerinden birisi de Karamanlı İsa Oğuz’dur. İsa Oğuz, küçük yaşlarda eline aldığı sazın, kısa zamanda ustası olmuş; güzel sesiyle, önceleri usta malı türküler okurken, giderek kendi deyişlerini seslendirmiş ve zamanla bunları notaya da alarak, türkü dağarcığını, bugünkü zengin seviyeye ulaştırmayı başarmıştır. Kısacası İsa Oğuz bugün, gerçek anlamıyla bir ozandır. Bir başka deyişle âşıktır; halk ozanıdır…
      İsa Oğuz, bir yandan, gerçek bir ozan olarak yaşantısını sürdürürken; öte yandan, başta aile bireyleri olmak üzere, çevresindeki insanları da eğiterek, yeni ozanlar yetiştirerek, gençlere halk müziğimizi sevdirmiştir. Eşi Semiha Oğuz(Hatunî Bacı) usta bir bağlama sanatçısı, usta bir âşık.  Eşi İsa Oğuz’la yaptığı atışmalar, deyişler kitapta yer aldı. Büyük oğlu Devrim Oğuz, İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu, gelecek vadeden genç bir ozandır. İkinci oğlu Ali Oğuz Selçuk Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünü bitirdi. O da genç bir ozandır. Âşık ailenin harika çocuğu, Birsen Oğuz Erdinç saz, söz sahibi bir ozandır. Dört yaşında söz, beş yaşında saz ustası, şu anda Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu ve müzik öğretmeni. Ailenin en küçük sanatçısı Ozan Oğuz ise şiirlerinin yanı sıra, şelpe ve arpej tekniklerini uygulayabilen usta bir bağlamacı ve sempatik bir gitarist olarak ailenin sanatçı renkleri arasında yerini almakta. Bir ailenin bütün üyelerinin âşık olması pek sık görülecek bir olay değildir. Bugün, altı kişiden oluşan bir ailenin bütün üyeleri kendi çaplarında âşıklık ve ozanlık geleneğinin içindedirler.

      Bu gelişmede dikkati çeken bir husus da, kızı Birsen’in önünde iki ağabeyi varken, daha çocuk yaşlarında babasıyla birlikte âşıklar bayramlarında boy göstermesidir.
  Gerçi çocukları arasında âşıklık yönünden daha çok şairlik yönü kuvvetli olanlar varsa da temel olarak onlar bir “Ozan” ailesidir.

      İsa Oğuz, Folklor Araştırmaları Kurumunun üyesidir. Konya Âşıklar Bayramı’na katıldı.  Selçuk Üniversitesi tarafından, beş yıl aralıksız olarak düzenlenen “Âşıklar Şöleni”nde yer aldı. 1983-1984 yıllarında Arif Sağ’dan nota ve bağlama dersleri aldı.
     Karaman’da Müzik Evi, Notalı Bağlama Kursları ve Âşıklar Kahvesi açtı. Yunus Emre Halk Âşıkları Derneği’ni kurdu. Yirmi üç yıl zarfında altı bin dolayında öğrenciye saz öğretmenliği yaptı. Birçok halk ozanı ve bağlamacı yetiştirdi. Özenle yetiştirdiği, beş yaşında “Dünyanın“En Küçük Âşığı” unvanını alan kızı Birsen Oğuz’la birlikte Uluslararası İstanbul Festivali’nin yanı sıra Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Mersin, Silifke, Kocaeli ve Malatya gibi birçok yörede yapılan şölen ve yarışmalarda sayısız ödüller aldı.
        İsa Oğuz derlediği çok sayıda halk türküsünü Kültür Bakanlığı arşivine kazandırdı. Çalışmaları TRT Televizyonları, Hollanda Leiden Üniversitesi, Finlandiya radyo ve gazetelerinde sergilendi. 1993 yılında öğretmenlik görevine tekrar başladı. Karaman’daki çeşitli okullarda ve Halk Eğitimi Merkezi’nde müzik ve saz dersleri verdi. Türk Halk Müziği korolarını çalıştırdı. Mayıs 2006'da Oğuz Ozanlar adlı şiir kitabını yayımladı. 02 Aralık 2006 tarihinde başkanlığını İrfan Ünver Nasrattınoğlu’nun yürüttüğü (HAKAK) Halk Kültürü Araştırma Kurumu tarafından, Halk Kültürüne hizmet ödülü aldı. Son olarak görev yaptığı Karaman Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan emekli oldu. İşlettiği müzik evine ek olarak notalı bağlama kursları verdi.    

       Karamanlı Âşık İsa Oğuz, her konumda, her hususta bir usta âşığımız.  Olgun,  yeteneğini, kültürünü, ustalığını, abartmadan, sazıyla, sözüyle dile getiren bir insandır.  Karamanlı ünlü şairlerin, Gufrânî’lerin, Kenzî’lerin devamı olarak Karaman’da başarıyla sürdürmüştür. Katıldığı yarışmalarda şiir, atışma, türkü ve muamma dallarında başarılı olmuştur. Altın madalyalar kazanmıştır.

 

Ozan İsa Oğuz der ki;

 

Dil başkenti Karaman’ın kırları

Şaha kalktı kalesinin surları

Türkü oldu acıları sırları

İşte böyle doğdu Oğuz Ozanlar

 

Sazlı, sözlü, aile boyu bir sanatçılar topluluğu, aile boyu halk ozanı olan Oğuz Ozanlar topluluğunun ustası, Oğuz Ozanların babası, Karaman’ın yetiştirdiği ozan evladı ve sevgili okul arkadaşım Ozan İsa Oğuz, 5 Aralık 2020 tarihinde vefat etti.7 Aralık 2020 tarihinde Karaman şehir mezarlığında ebediyete uğurlandı.

Ölümsüz eserlerinle dünya durdukça gönüllerde yaşayacaksın sevgili Ozan İsa Oğuz.

 Ruhun şad olsun değerli okul arkadaşım.   

www.songuldundar.com

dundar_songul@hotmail.com

 

 
Etiketler: CİLAVUZ’DAN, OKUL, ARKADAŞIM, OZAN, İSA, OĞUZ, ve, OĞUZ, OZANLAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Şubat 2021
SEVGİ EN İYİ İLAÇTIR
26 Ekim 2020
CUMHURİYET KADINI
12 Ekim 2020
11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ
01 Eylül 2020
DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
30 Temmuz 2020
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
23 Mayıs 2020
BAYRAMLAR VE TOPLUM HAFIZASI…
05 Mayıs 2020
ÇAĞDAŞ EĞİTİME GİDEN YOL VE KÖY ENSTİTÜLERİ
27 Nisan 2020
ÇAĞDAŞ EĞİTİME GİDEN YOL VE KÖY ENSTİTÜLERİ–3
20 Nisan 2020
ÇAĞDAŞ EĞİTİME GİDEN YOL VE KÖY ENSTİTÜLERİ–2
15 Nisan 2020
ÇAĞDAŞ EĞİTİME GİDEN YOL VE KÖY ENSTİTÜLERİ–1
27 Mart 2020
KARS VE TİYATRO KÜLTÜRÜ
11 Temmuz 2019
“ÇÖP YİYEN BABANDIR DEMİYORUM!”
15 Haziran 2019
TÜM BABALAR EFSANEDİR…
11 Mayıs 2019
ANALIK HAKKI!
10 Mart 2019
DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE KADIN!
06 Aralık 2018
Ankara’da Muğam Konseri Ve Sema Gösterisi
12 Ekim 2018
11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ
27 Temmuz 2018
KARS/DİKME KÖYÜ GÖZ KAMAŞTIRDI!
28 Haziran 2018
CİLAVUZ ESKİŞEHİR BULUŞMASI
15 Haziran 2018
AH ŞU BAYRAM TÜRKÜLERİ!
30 Nisan 2018
YOZGATLI KARACAOĞLAN
23 Nisan 2018
23 NİSAN NEDEN BAYRAMDIR?
16 Nisan 2018
CİLAVUZ BİR DESTANDIR… DESTAN BİR CİLAVUZDUR…
20 Mart 2018
NEVRUZ TÜRKLÜKTÜR… NEVRUZ UMUTTUR…
08 Mart 2018
KADIN OLMAK ZOR ZANAAT
11 Şubat 2018
YENİ KİTABIM: “HİNGİLLEME”
18 Ocak 2018
O ŞİMDİ ANNE! “ÇOCUK GELİNLER”
26 Aralık 2017
ONLAR SAVAŞARAK ŞEHİT OLDULAR
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN VE YENİ NESİL
10 Kasım 2017
ATATÜRK VE ALLAH’A BORCUMUZ
26 Ekim 2017
CUMHURİYET ÇOCUĞU OLMAK
19 Ekim 2017
Türksoy Ve 2017 Molla Penah Vagif Yılı…
11 Ekim 2017
SEN HASAN’SIN BEN HÜSEYİN
Haber Yazılımı