Yazı Detayı
09 Ağustos 2017 - Çarşamba 07:50
 
DARBELER VE HÜKÜMETLERİ
İSMAİL TEKİN - ARKA PLAN
ttekinismail@gmail.com
 
 

15 Temmuz Darbe girişiminin siyasi ayağı

Yaşayan bilir diye bir söz vardır. Bizim kuşak da 12 Mart – 12 Eylül’lü yaşadı. Çok eziyetler çekti. Daha darbe sözü ağızlardan dökülmeden, tavrını alır, lanetler. En iyisini tarihin karanlık çöplüğüne gönderir.

15 Temmuz darbe girişimini lanetlemeyi öncellikli görevim kabul edip lanetliyorum.

Kendi mantığı ve seyri içinde izlediğimizde 27 Mayıs  - 12 Mart – 12 Eylül darbeleri kendi hükümetlerini de yaratmışlardır. Hemen darbeler sonrası hükümetlerini kurmuşlardır. 27 Mayıs darbesi, 30 Mayıs’da ( 4 günde ) Başvekil Cemal GÜRSEL başkanlığında az sayıda asker kökenli, çoğu sivillerden oluşan 24. Hükümeti kurar. 12 Mart muhtırası hemen 26 Mart’ta yani 14 günde yine az sayıda asker kökenli çoğunluğu sivillerden oluşan Nihat ERİM Başkanlığında Teknokratlar dan oluşan 33.Hükümet olarak görev alır. 12 Eylül darbesi de kendi hükümetini, 44.Hükümeti 21 Eylülde yani 9 günde kurar. Başbakan asker kökenli Bülent ULUSU’dur. Az sayıda asker, çoğunluğu akademisyenlerden oluşan bir hükümettir. Dikkat edilirse 27 Mayıs – 12 Eylül darbelerinde başbakanlar asker kökenli ,bakanlıkların da çoğunluğu politikacı ve akademisyenlerdir.

Bu bilgilerin yol gösterici izini sürersek akıllara gayri ihtiyari 15 Temmuz Darbe girişiminin açığa çıkmayan en önemli eksiği gelir. O da bu lanet darbe kalkışmasının  hükümeti olmayacak mı? Sorusudur. Kağıt üstünde de olsa böyle bir oluşuma hazırlık yapılmamış mıdır? “SİYASİ AYAK” denilen işte bu açmazdır. Öyle ya 27 Mayıs 4 günde  – 12 Mart 14 günde   - 12 Eylül 9 günde hükümetini kurduğuna göre, 15 Temmuz Darbe girişiminden 13 ay geçmesine rağmen bu konuda hiçbir bilgi ve açıklama yok. Devlet hükümetsiz yönetilmeyeceğine göre neden ve niçin hala muhtemel darbe hükümetinin sivil ya da asker üyeleri olmasın, hazırlığı yapılmamış olsun.

15 Temmuz Darbe kalkışmasıyla ilgili bilgi ve belgeler devletin arşivinde olabileceği ihtimalini düşünürsek Kamuoyu ve her yurttaşın bunu öğrenmesi zorunluluk değil midir?

Çok samimi ve içten duygularla 15 Temmuz darbe hareketine karşı çıkan 254 şehit veren ,halkın ezici çoğunluğunun, bizlerin sisli bölgede demlenmeye bırakılan bu sivil ayağını öğrenme hakkı yok mudur?  

  

 
Etiketler: , DARBELER, VE, HÜKÜMETLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği