Yazı Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 16:25
 
Elazığ Deprem Sonrası “Birlik ve Beraberlik”
AYTEN ALKAŞİ
aytenbirikim@gmail.com
 
 

Bütün duygu ve düşüncelerimizle, çoğu zaman kendimiz çıkarına olsa da, doğal afetlerde bu çıkar ilişkisini her zaman artarak, birlik beraberlik içinde olmuşuzdur. Dün Elazığ ve civar illerdeki deprem sonrasında buna yine şahit olduk.  Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Türkiye nefesini tutmuş acı olaydan saatler sonra gelecek mucize haberlerini bekliyor.

Bir yandan da Elazığ'ın acılarını sarmak isteyen şahıs, kurum ve kuruluşlar yardım hazırlıkları yapıyor. Yardımlar bütün kentlerde belediyeler tarafından organize ediliyor.

Soğuk kış günlerinde sokakta kalan vatandaşlar için giyecek ve yiyecek malzemeleri kısa sürede organize edilen yardım kampanyaları ile toplanıyor. Siyasi parti ayrımı olmaksızın bütün belediyeler, Türkiye'nin dört bir yanında hazırlanan yardımlar Elazığ'a doğru yola çıktı.

Belki korku ve endişe olmadan böylesine birlikteliğin olmasını istesek te bu pek mümkün olmuyor, milletimiz böylesi durumlara hissiyatını duygusunu bir birine sarılarak yarasını sararak gösteriyor buna da şükür…

  Duamız  böylesi deprem yıkım ve afetlerden  Allah cümlemizi korusun…

 Nerede yaşarsanız yaşayın, dünya üzerindeki hiç bir yer bu doğal afetlerin tümünden kaçabilecek kadar güvenli değildir. Bu türden afetler her ülke ve insan topluluğunun başına gelebilirken, bu felaketleri minimum can ve mal kaybı ile atlatmak, öncesinde alınan tedbirlere ve toplumdaki bireylerin bilinçlilik düzeyine bağlıdır.

Deprem ülkemiz de dahil bir çok ülke için tehlike oluşturur. Özellikle Japonya deprem sayısı ve depremlerinin şiddeti ile en riskli ülkelerden biridir. Çok sık ve büyük depremler yaşamalarına rağmen Japonya deprem konusunda tehlikeli bir ülke değildir. Japonların ülkelerindeki jeolojik faaliyetler konusundaki bilinçli olmaları ve binalarını depreme mümkün olan en dayanıklı şekilde inşa etmeleri, bu doğal afeti daha az zararlı hale getirmiştir.

İnsanoğlunun doğaya kafa tutup, mükemmel bir korunma sağlaması mümkün değildir. Her medeniyeti yok edebilecek boyutta doğal afet mümkündür. Tedbir alarak aşabileceğimiz durumlar mevcutken, vurdum duymaz davranmak sonumuzu felakete götürür. Bu sebeple öncelikle doğal afetler konusunda bilgi sahibi olmalı ve alınabilecek önlemleri iyi değerlendirmeliyiz. Önlemin yanı sıra olası bir afet durumunda yardım yollarını da iyi planlamalı, eğitimli ve gönüllü personelleri daima hazırda bekletmeliyiz.

Ayten Alkaşı

Halkbilimci Artırmacısıaytenbirikim@gmail.com

 

 
Etiketler: Elazığ, Deprem, Sonrası, “Birlik, ve, Beraberlik”,
Yorumlar
Haber Yazılımı