Yazı Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 23:22
 
İFTIRA ve YALAN
Sırrı ARPAÇ / Eğitimci/Şair
arpacankara@outlook.com
 
 

Diyar diyar, çok dolandım,

Yollar yalan, iller yalan.
Kim ne derse, ona kandım,
Kullar yalan, diller yalan….

           İftiranın kökeninde bilinçaltındaki intikam duygusu yatar. İftiracı kendisini inciteceğini umduğu suçlamaları, özellikleri, ithamları iftira attığı kişiye yakıştırır daha doğru bir tabirle yapıştırır (!) “çamur at izi kalsın” mantığıyla karalamaya çalışır. 
          İftira atmak bir insanı incitmenin, onun inandırıcılığını ortadan kaldırmanın en sinsi ve çirkin yoludur. 
           İftira ancak kendini ispatlayamayanların ya da sizi çekemeyenlerin kirletmek için yaptığı pis bir durumdur. Asıl konu arkadaşlarınızı yanlış yönlendirip size karşı cephe almasını sağlamaktır.
           Somut olarak gösterdiği hiç bir şey yokken bir insanı karalamak ancak seviyesi düşük insanların işidir. 
         Üstelik atılan iftira bir ayna gibi kişinin bilinçaltını yansıtır. Bastırdığı duygularını, gizlediği suçlarını, günahlarını, hırslarını ve hayallerini yansıtır. 
         İftiralar hayalleri yansıtır çünkü bunlar karşıdaki insanı görmek istediğiniz şekilde tasvir eden asılsız suçlamalar başka bir deyişle hayallerdir. Kuşkusuz iftira atmak insanoğlunun sahip olabileceği en kötü alışkanlıktır. 
        Evet, iftira bir tür alışkanlıktır. Bazı insanlar iftira atmaktan tarifsiz bir zevk alırlar. Onları zehir akıtır gibi rahatlatır. 
        Büyük bir çoğunluğu kendilerinin iyi insanlar olduklarını, kötü bir ahlak yapısına sahip olmadıklarını iddia ederler. Kimseye İnsanların zararlarının dokunmadığını ve kötü yönlerinin olmadığını söylerler. 

Aldandım bir boş hevese
Ektim, biçtim gül menekşe
Niyaz ettim ay, güneşe
Aylar yalan, yıllar yalan

        Kimi insanlara gösteriş yapmak için, kimi kibrinden, kimi insanları güldürmek için, kimi bir çıkar sağlamak için, kimi birilerinden kendini korumak için, kimi ise bir başkasına kötülük yaparak iftira atmak için yalan söyler. Büyük bir kısmı ise çok basit nedenlerden dolayı ya da sırf ağzı alışık olduğu için yalan söyler, fakat yalanın gerçekte ne kadar kötü bir ahlak bozukluğu olduğunu, bir gün karşılık göreceklerini hiç düşünmezler.
        Sonuç olarak Unutulmamalıdır ki; “güneş balçıkla sıvanmaz”, yalan ve iftira ile kurgulanmış bir hayat mutlaka açık verir, çelişkilerin ve detayların içinde boğulur ve bu çirkin sözler iftira atanın kendisine döner, ayağına dolanır.

 Sırrı ARPAÇ

 
Etiketler: İFTIRA, ve, YALAN,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı