Yazı Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 14:31
 
İŞGAL
SMMM Deniz Aydemir
siyasalbirikim37@gmail.com
 
 

Bizim memlekette en çok Osmanlı Rus savaşlarına dair anıları vardır büyüklerin. Derin acılarda büyük kahramanlık hikâyeleri de hep Osmanlı Rus savaşları üzerine kuruludur. Ha birde fıkraları vardır o dönemi de kapsayan. Hem güldüren, hem düşündüren. O yüzden yazıya kısa bir fıkrayla başlayalım.

Kars'ta bulunan yerel Serhat TV’nin muhabiri, halkın arasına karışarak gündelik hayata dair röportajlar yapmaya başlar. Bir caddede karşılaştığı yaşlı bir amcaya mikrofon tutup sorar:

***
- Nasılsın dayı, eyi misen?
- Şükür oğul, cani taşirem, eyiyem, çoh eyiyem.
- Halin, keyfin, sağlığın da eyi midir?
- Eyidir, he, çoh eyidir.
- Şehirden, hizmetlerden memnun musun?
- Nasi söz!
- Validen, kaymakamdan, belediye başkanından?
- Hiç eyle olur? Bizim ağzımız dövlete ne diyebilir.
- Yani memnunsun.
- Allah dövlete millete, kaymakam bege, bölediye başganımıza zeval vermesin.
- Memnunsun?
- Dövletimiz, kaymakamımız, başganımız, şanlı ordumuz başımızdadır, her ne olursa bir fiil o dakika yanımızdadır. Ben vatanıma nasi serzeniş ederem? Amma, benim derdim başkadır..
- Allahina gurban dayi, söyle nedir?
- Doksan sene önce buraya Ruslar girdi ya?
- He girdi.
- Hani bu belediye binaları, okulları, çeşmeleri, istasyonu, yolları, kaldırımları Ruslar yaptılar ya?
- Rus işgalinde yapıldı değil mi dayi?
- He… Hec benim dövletime, milletime sözüm olur mu? Ben aha bu Rusların avradını... Doksan sene önce bu kaldırımları, caddeleri yapıp gittiler, bir gün olsun bi kere Kars'a gidek, yollar bozuldu mu, kanallar tıkandı mi demediler, insan bi gelir de bakar buralara, heç beyle olur mu?!

Evet 1878’de Ruslara bırakın Elviye-i Selase’den biri olan Ardahan 23 Şubat 1921 yılına kadar işgalde kaldı. Ekim devrimine kadar (1914) Rus işgali sonrası eskilerin “Kaç ha kaç” diye adlandırdığı o büyük zulümlerin yaşandığı yıllar. O döneme dair yazılmış en önemli eserlerden biri olan Enver Paşa’nın bizzat kaleme aldığı anılarına dair kitabı bir metro yolculuğu sırasında gözyaşlarıyla okumuştum seneler önce. Hala aklıma geldiğinde boğazım düğümlenir.

Serhat şehrim Ardahan 1921 yılında yeniden vatan toprağına katıldı katılmasına da, aradan geçen bunca zamanda hak ettiği değeri hiç göremedi. Son 50 yılda, işsizlik, eğitim, yoksulluk, tarımda çağın gerektirdiği ilerlemenin uzağında kalmasıyla verilen aşırı göçle birlikte adeta umutsuzluğun işgal ettiği bir kent oldu. Son yıllarda özellikle genç intiharlarıyla gündeme gelen kent, her yıl azalan nüfusuyla da alarm veriyor.

Sert iklimi ve güç coğrafi koşullarına rağmen orada yaşamaya, üretmeye çalışan, vatan toprağını bekleyen yöre halkına devlet doğrudan gelir desteği sağlamalı, göçe engel olmalıdır.

  SMMM DENİZ AYDEMİR

 

 
Etiketler: İŞGAL,
Yorumlar
Haber Yazılımı