Yazı Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 16:57
 
Nahçıvan satrançı: Bugün
Sara AZİMOVA Gazateci, Azerbaycan, Nahçivan
serhatbirikim
 
 

Satranç harika bir oyundur. Bu spor alanı insanda çocukluğundan beri kazanma azmini şekillendirir ve zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynar. Satrancın biçimine göre oyun, içeriğine göre sanat ve bu oyunda ustalaşmanın zor olması sebebiyle bilim olduğu söylenir. Bu nedenle satranç sadece bir spor olarak değil, aynı zamanda insan mantığını zenginleştiren bir bilim olarak anlaşılmalıdır. Genel olarak satrancın insanlara aşılayabileceği birçok olumlu özellik vardır. Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif Talibov, konuşmalarından birinde bu konuya şöyle değinmiştir: “Satranç çocukların zihinsel gelişiminde özel bir role sahiptir. Bu oyun onları birinci olmaya ve kazanmaya teşvik ediyor. Bu erkekler için daha önemlidir. Çünkü onlar gelecekte topraklarımızın savunucusu olacaklar. Satranç gençlerde kendine güven ve liderlik özelliklerini geliştiriyor. Bu yüzden Nahçivan’da bu alana hususi önem verilmektedir ”.

2002 yılında Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nde Satranç Federasyonu'nun kurulmasının ve Nahçivan'da satranç okulu için yeni bir binanın yapılmasının bu alanın gelişiminde önemli bir etkisi olmuştur. Bir yıl sonra, Nahçıvan'da gençler arasında Dünya Satranç Şampiyonası'nın düzenlenmesi dünya çapında büyük bir etki yarattı. O zaman Nahçivan’da istikrar ve yarışmaların yapılması için ideal koşullar olmasaydı, 36 ülkeden satranç oyuncuları kabul edilemeyecek ve yarışların düzenlenmesi üst düzeyde olmayacaktı. Hayata geçirilen bu gibi etkinlikler "insanlık tarihinin en eski keşfi" olarak tanımlanan satranca özerk cumhuriyetteki çocukların ve gençlerin ilgisini artırdı. Bu yarışmanın başarılı organizasyonu Nahçıvan'da yüksek profilli spor etkinliklerine ve uluslararası satranç festivallerine yol açtı ve bu alanda yapılan devamlı etkinlikler satrancın gelişimine güçlü bir ivme kazandırdı. 2009 yılında, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla en güncel ekipmanlarla donatılmış Nahçivan'daki satranç merkezinin açılış töreni  Nahçivanlı satranç oyuncuları için büyük bi sevince sebeb oldu. Bu alandaki inşaat faaliyetleri Nahçivan şehri ile sınırlı değildi, özerk cumhuriyetin tüm bölgelerinde yeni satranç okulları açıldı.

Son yıllarda, Özerk Cumhuriyeti'nin tüm ortaöğretim okullarında satranç sınıflarının oluşturulması ve haftada 2 saat satranç derslerinin öğretimine başlanması gençlerin bu spora olan ilgisini büyük ölçüde artırmıştır. Satranç Merkezi düzenli olarak tüm okullar ve satranç okullarından olan öğretmenler ve öğrenciler için interaktif dersler düzenlemektedir.

Eylül 2018'de Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonunda yapılan personel reformu Nahçivan satrancı tarihinde yeni ve sürdürülebilir bir gelişmenin temelini attı. Federasyon, 10 Aralık 2018 tarihinde Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi'nde düzenlenen “Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nde beden eğitimi ve sporun mevcut durumu ve yapılması gereken görevler” hakkındaki toplantında verilen görevlere dayanarak bir dizi etkinlik başlattı. Bu etkinlikler arasında her ay Özerk Cumhuriyeti'n bir bölgesinde ebeveynler, satranç oyuncuları ve öğretmenlerle toplantıların yapılmasını, sorun ve önerilerin dinlenilmesini, uygun yardımların sağlanılmasını ve eksikliklerin ortadan kaldırılmasını özellikle belirtmek gerekir.  İlk toplantı Şerur bölgesinde yapıldı ve sonuçlarını verdi. Böylece, satranç oyuncularımız Astara şehrinde düzenlenen Azerbaycan şampiyonasının eleme turunda başarılı bir şekilde yarıştı ve finalde 11 yer elde etti. Daha sonra tüm bölgelerde ardışık toplantılar yapıldı ve toplantılardan birinde Azerbaycan Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı, Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Seymur Talibov bu konuya değinerek şöyle demiştir: satranç okullarında kimseye sınır koymamalı ve öğrencilerin kendi aralarında oyun oynayabilmeleri için ek sınıflar hazırlanmalıdır. Topluma satranç vermek gerekiyor. Bir federasyon olarak, düzenlenen yarışma ve etkinliklerin basında ve sosyal ağlarda yer almasını sağlayarak satrancı halka duyuruyor ve sevdiriyoruz

Evet, tüm satranç okullarının kapıları bugün herkese açıktır. Takdir etmek gerekir ki, Özerk Cumhuriyeti'de, nüfusun tüm kesimleri satrança yönlendiriliyor ve kamu personeli arasında yarışlar düzenleniyor. Fiziksel engelli olup da yetenekleri olan gençler de uzak tutulmuyor, onlar arasında da satranç yarışmaları düzenleniyor. Kısacası Nahçivan'da satrancla ilgilenen insanların bu spor alanıyla uğraşması için hiç bir sınır yoktur.

Satranç provalarında çocukların yeteneklerinin keşfedilmesi esas unsurdur. Bunun için profesyonel öğretmenlerin olması önemlidir. Antrenörler ve hakemler için seminerler düzenlenmesi ve satranç öğretmenlerinin sertifikaya katılımı bu alanda kapsamlı bir eğitim sağlamıştır. Satranç Merkezinde öğretmenler ve öğrenciler için tüm ortaokulların ve satranç okullarının katıldığı interaktif derslerin yapılması, Azerbaycan dilinde örnek ders kitaplarının ve edebiyatın kullanılması, satrançla ilgili eğitim-öğretim ve tanıtım işinin hayata geçirilmesi önemli etkinlikler arasında yer almaktadır. 25 eylül 2019 tarihinde Nahçıvan Satranç Merkezinde "Oyuna ilk başlangıç zamanı yapılan hatalara dair 1000 Oyun" kitabının sunumu düzenlenmiş, satranç öğretmenleriyle toplantı yapılmış ve yeni kitaptan her bir öğretmene hediye verilmişdir.

Federasyonun yeni internet sitesinin oluşturulmasıyla internet üzerinden yarışların yapılması ve uluslararası satranç organizasyonlarıyla ilişkilerin geliştirilmesi Nahçivan'da satranç gelişimine katkıda bulunuyor. Bunun sonucunda Nahçivanlı satranç oyuncuları çeşitli uluslararası yarışmalara, dünya ve Avrupa şampiyonalarına başarılı bir şekilde katılıyor. Bugün Nahçivan, dünyadaki satrancın merkezi olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. Uzmanlara göre, herhangi bir ülkede uluslararası yarışmalar yapılırken üç ana kriter dikkate alınmaktadır. Her şeyden önce, o ülkede sporun gelişmesi ve ikincisi, bu alandaki malzeme ve teknik tabanın durumu ve üçüncüsü organizasyon. Tüm bunların özerk cumhuriyette üst düzeyde olması memnuniyet verici bir olaydır.

Geçen yıl ulu önder Haydar Aliyev'in doğumunun 96. yıldönümünde düzenlenen Nahçıvan-2019 Uluslararası Satranç Festivali de akıllarda unutulmaz bir iz bıraktı. Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Başkan Yardımcısı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, Nahçıvan medyasına verdiği röportajda Nahçivan'daki satranç okullarının örnek teşkil ettiğini söyledi. Türkiye'de de satranç geliştirilmiştir, ancak eğitimden fırsat buldukca satranca veya diğer etkinliklere vakit ayrılıyor. Satranç artık özerk cumhuriyet de dahil olmak üzere Azerbaycan'da eğitimin bir parçası haline gelmiştir. Dünya çapında satranç oyuncusu olarak bilinen Amerikan grand master, festivalinin galibi Timur Garayev, Nahçıvan'daki Uluslararası Satranç Festivali'nin organizasyon açısından dikkat çekici olduğunu söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki tanınmış satranç oyuncularının burada karşı karşıya geldiğini ve onlarla aynı turnuvada oynamaktan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Şunu da belirtmeliyim ki, yalnızca Azerbaycan medyası değil, dünya medyası da bu festivale tepkisiz kalmadı. "Bütün dünyanın gözü Nahçivan'da" başlığı altında, Türkiye, Rusya ve Ukrayna haber sitelerinde rusça ve ingilizce makaleler yayımlandı. İnstagram’da chess_hype, worl.of.chess ve diğer popüler sayfalarda festivalden resimler paylaşıldı. 14 ülkeden 356 satranç oyuncusunun katılımı, 20 uluslararası grand masterin, 15 uluslararası usta ve 14 ülkeden 15 FIDE ustasının iştiraki festivale ve Nahçivan'a olan büyük ilgiyi gösterdi. Nahçivanlı satranç oyuncuları turnuvada başarılı bir performans sergiledi. Şunu da belirtmek gerekir ki, yarışmaya uluslararası dereceleri olan oyuncular da katılmışdı. Sporcularımızın performansları her birimize daha parlak bir gelecek için büyük umutlar veriyor. Nahçivan Şehir Stadyumu'nda turnuva katılımcıları tarafından 96 ortaöğretim öğrencisi ve küçük yaştaki satranç oyuncuları için seansın yapılması yeni satranç oyuncuları tarafından büyük heyecanla karşılandı.

Nahçivan satranç oyuncularının başarısı turnuvadan sonra da azalmadı. İşte bazı örnekler: Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu'nun dört satranç oyuncusu, 31 Mayıs - 8 Haziran 2019 tarihleri arasında Romanya'nın Mamaia kentinde düzenlenen Avrupa Satranç Şampiyonası'nda yarıştı. Geçen yıl satranç oyuncularımız Türkiye'nin Ankara, Sivas, Burdur, Çorum, Mersin ve Antalya şehirlerinde bir dizi başarıya imza attılar. Aynı yılın 27 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Türkiye'de 16 yaşadek satranç oyuncuları arasında Dünya Satranç Olimpiyatı  yapıldı. Azerbaycan takımı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Seymur Talibov’un öncülüğünde yarışmanın açılış törenine katılırken, federasyonun diğer üyeleri farklı görevlere atandılar. Nahçivan ekibi bu yarışmaya ilk kez katıldı ve 48 takım arasında 29. oldu.

Genel olarak, 2019 Nahçivan satrancı için başarılı bir yıl oldu. Yıl sonunda, federasyonun yıl içersinde yüksek puanlar kazanan tüm satranç oyuncuları ve galipleri ödüllendirmesi, bu alanla ilginenlere ilham verdi. Başarılarımız hala ileride. Spor uzmanları ayrıca Nahçivan'ı daha da fazla başarının beklediğini doğruladı. Bugün Nahçivan’da oluşturulan satranç altyapısının, satrancın geliştirilmesi ve eğitiminin örnek teşkil ettiğini kesin olarak söyleyebiliriz. Bu çalışmayı uluslararası düzeyde tanıtmalı ve özerk cumhuriyette satrancın tam popülaritesine ulaşmalıyız. Hepimiz, ebeveynler, öğretmenler bununla ilgilenmeliyiz. Evimizde, etrafımızda satranca yeteneği olan birçok çocuk ve genç vardır. Çocuğumuzun yolunu 1 kere satranç okulundan geçmesini sağlayalım. Bu okullarda her türlü imkan vardır. Belki bir şampiyon olmayabilir, ancak satranç oynarsa, o, kendi yaşıtlarından farklı olacaktır. Çünkü satranç, onunla uğraşanlara en zor problemleri çözmek ve yeni fikirler yaratmak için fırsatlar sunuyor. Satranç tahtası figürlerinin hareketi zafere vesile olur. Bırakalım, özerk cumhuriyette galibiyyete doğru adımlayan gencler büyüsün.

 
Etiketler: Nahçıvan, satrançı:, Bugün,
Yorumlar
Haber Yazılımı