Yazı Detayı
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 13:06
 
TÜRKİYE AZERBAYCAN ORTAK YAPIMI TANAP’TAN ARDAHAN’IN YARARLANACAĞI DESTEKLER
SABRİ ARPAÇ
mail.yandex.com.tr
 
 

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli ayaklarından biri. İki ülke için de büyük öneme sahip TANAP Projesi, dünya enerji piyasalarında da dikkatle izleniyor.

Projenin başlangıç noktasında olan Ardahan hibe kaynaklarından yararlanacak illerin başında gelmektedir. Kalkınma ajansları kanalı ile yararlanılacak olan yardımların diğer ihalelerde olduğu gibi yandaşlara değil halkın yararına, gerçekten bu yatırımın geçtiği topraklarda bulunan halka bir yararı olmalı.

PROJE ARDAHANDAN BAŞLAYARAK 20 İLDEN GEÇECEK

TANAP, Türkiye’nin Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak. TANAP, bu noktadan itibaren Avrupa ülkelerine doğal gaz iletimi yapacak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacak. Hattın Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak.
 

TANAP HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

TANAP, Türkiye'nin doğal gaz arz güvenliğinin artırılması ve  kaynakların çeşitlendirilmesinin yanı sıra ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunmaktadır.

Boru Hattının geçtiği bölgelerde meydana gelebilecek ekonomik ve sosyal yardımlar 1.ci çağrıda yapıldı. Ardahan 1.nci çağrı kapsamında.  2.ci çağrıda da boru hattının geçtiği bölgelerdeki çiftçiler ve yatırımcılar desteklenecektir.

TANAP’TAN YARARLANMA NELER GETİRİYOR?

Tanap kapsamında verilecek hibe tutarı Küçük Ölçekli Başvurular için 200.000 TL, Büyük Ölçekli Başvurular için 1.500.000 TL dir. Bu tutarın 95 i Enerji Bakanlığı tarafından karşılanacaktır. Bu kapsamda yeni yatırımlar yapabilir, hali hazırda bulunan işletmenizi ya da çiftliğinizi büyütebilir, makine-ekipman-hayvan alabilir ve bunun gibi birçok destekleyici çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz

TANAP DESTEKLERİNDE KİMLER YARARLANACAK ?

Çiftçiler, şirketler, köy muhtarları, ziraat odaları, kooperatifler, birlikler (süt, et, zeytin, ayçiçeği vs..) belediyeler, dernekler, okul aile birlikleri, meslek odaları, federasyonlar, konfederasyonlar, KOBİ’ler, , köy birlikleri, küçük sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri, ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi ) ye bağlı çiftçiler. Ayrıca; Kadınlar, yaşlılar, engelliler gibi gruplarda öncelikli yararlanıcılardır. Bahçesinde, mahallesinden, köyünden ve bölgesinden boru hattı geçen yatırımcılar +5 puan alacaktır.

TANAP YARDIMLARINDAN YARARLANACAK YATIRIMLAR

Ahır yenileme ve hayvan alımı,

Traktör, biçerdöver, balya makinesi gibi makinelerin satın alımı

Tarım arazilerinin korunması ve iyileştirilmesi,

Sera kurulumu,

Sulama ve damla sulama sistemleri kurulumu,

Besi, kümes hayvanlarının atıklarının değerlendirilmesi, 

Soğuk süt zinciri kurulu ve makine ekipman alımı

Ağaçlandırma çalışmaları

Su kuyusu açılması

Mevcut şebekelerin yenilenmesi

İşletmenin yenilenmesi ve modernizasyonu,

Jeotermal, biyogaz, güneş paneli gibi yenilenebilir enerji kaynak kullanımı,

Kilim, halı, dokuma gibi atölyelerin kurulumu,

Köylerde ortak üretim atölyeleri kurulumu,

Bunların dışında farklı projeler de yapılabilir.

 

Sabri Arpaç

sabriarpacymm@gmail.com

 
Etiketler: TÜRKİYE, AZERBAYCAN, ORTAK, YAPIMI, TANAP’TAN, ARDAHAN’IN, YARARLANACAĞI, DESTEKLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı Başlığım sayfa içeriği