Haber Detayı
30 Eylül 2021 - Perşembe 23:58
 
30 Eylül Göle'nin Kurtuluş Coşkusu Geçti
Ardahan Göle ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı büyük coşkuyla kutlandı.
- Haberi
30 Eylül Göle'nin Kurtuluş Coşkusu Geçti

Ardahan Göle ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı büyük coşkuyla kutlandı.

30 Eylül Göle’nin Kurtuluşu için yapılan kutlama töreninde, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından İlk ve Ortaöğretim okullarında okuyan öğrenciler tarafından şiirler okunması ve halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından tören sona erdi.

Göle, 43 yıl Rus ve 5 yılını Gürcü ve Ermeni çetelerin işkalın de kaldıktan sonra 30 Eylül 1920 günü Arif Bey oğlu Bedirhan Bey komutasında Göle ve Hoçuvanlı 1400 atlıyla Halit Paşa Komutasındaki Türk Birlikleri öncülüğünde Şükrü Bey, Abdullahe Gülüzare ve annesi Gülüzare komutasındaki birliklerle Oltu ve Kars üzerinden Göle'ye girerek kurtardıkları vatan toprakların kurtuluş günü kutlandı.

Şanlıbey ALABAY/Göle/Serhat Birikim

Kaymakamlık önünde, Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlık Çelenklerin sunumuyla başlayan bağımsızlık etkinliği Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardından Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve Ardahan Valisi Hüseyin Öner'in kutlama mesajları okundu.

Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, Günün anlamı ve önemini belirttiği etkili konuşmasında; ''Onların mücadelesine borçlu olduğumuzu'' belirtiği konuşmasında,  Kazım Karabekir, Deli Halit Paşa, Göle'nin ilk Kaymakamı ve Kongrelerin delegesi Arif Bey (Atalay), Şehit Öğretmen Üsteğmen Bedirhan Bey (Atalay), Şehit Yüzbaşı Şefik Bey, Arpaşenli Şükrü Bey (Kaya) Bölgenin yiğit kadını Gülüzare ve onun Oğlu Şehit Abdullahe Gülüzare, Soro Bey (Budak), Selim Bey gibi bir çok Kurtuluş önderi ile ilgili bilgi sunduğu etkili bir konuşma yaptı.

Göle halkının yoğun ilgi gösterdiği Kurtuluş Günü kutlamasında Öğrencilerin Şiirler okuması ve yarışmalarda derece alan öğrencilere ödül verilmesi ile Davul Zurna eşliğinde Folktor gösterimi ile son buldu.

Halkın ve Öğrencilerin yoğun olduğu törene, Göle Kaymakamı Haluk Koç, Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, Cumhuriyet Savcısı Alpaslan, Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel, Göle Müftüsü Gökhan Kıdak, Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Özalp, Şube Müdürleri Tuncay Kızılateş, İskender Karadağ, Gençlik Spor Müdürü Halil İbrahim Yılmaz, İl Meclis Üyesi Doğan Yıldırım, İsmail Oğuzorhan, Vahit Atasoy, siyasi parti Temsilcileri; Ak Parti İlçe Başkanı Sinan Karatay, Göleli İş insanı Eski Esenyurt Belediye Başkanı ve Meclis üyesi Gürbüz Süleymanoğlu, CHP İlçe Başkanı Recai Özalp, İYİ Parti İlçe Başkanı Gökhan Öztürk, Refah partisi İlçe Başkanı, Kurum Müdürleri ve okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler ve halk katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 30, Eylül, Göle'nin, Kurtuluş, Coşkusu, Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı