Haber Detayı
02 Mayıs 2021 - Pazar 09:12
 
Iğdır Ziraat Odası Başkanı, Su Sorunu En Kısa Sürede Çözülmeli
Iğdır Ziraat Odası Başkanı Turgay Akçay “Iğdır’ın Su Sorunu En Kısa Sürede Çözülmeli”Dedi.
Iğdır Haberi
Iğdır Ziraat Odası Başkanı, Su Sorunu En Kısa Sürede Çözülmeli

IĞDIR ÇİFTÇİSİ SULAMA SUYU SIKINTISI YAŞIYOR.

Iğdır ‘da bir süreden beri devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çiftçiler zor duruma düştü.

Serdar Unsal/Serhat Birikim/Iğdır

Doğunun Çukurova’sı Iğdır’da yaz sezon tam başlamadan ortaya çıkan sulama suyu sıkıntısına Ziraat Odası Başkanı Turgay Akçay’dan ve çiftçilerden tepki geldi.

Turgay Akçay,” İlimiz de bu sen kurak bir mevsim yaşıyoruz.Iğdır’da Bizler Iğdır Ziraat Odası Başkanlığı olarak bir süredir devam eden ve Iğdır ovasını ve üyelerimiz olan çiftçilerimizi tehdit eden bu sorunla karşı karşıyayız. Türkiye’de nadir bulunan mikro klima özelliğe sahip ovayız. Doğu Anadolu da ise tek ovayız. Devletimiz bunun farkındalığını ortaya koyarak ovamızın büyük kısmını trilyonlarca para yatırarak alt yapısını oluşturup sulamaya açmıştır. Tarımsal çeşitliliği ve gelişmelere açıklığı, adaptasyonu ile üretimi ve tecrübesi ile bölgenin en tecrübeli çiftçilerinin bulunduğu Iğdır ovası yok edilmeye mahkum edilmiştir.Biz bu değerli ovayı gelecek nesillere nasıl korur ve bozmadan teslim ederiz diye düşünürken şimdi yok oluşana şahitliğe zorluyorlar.”dedi.

 Turgay Akçay şunları söyledi:”Kimse bizi bilgilendirmemektedir ama ova kurumaktadır. Buradan tüm yetkililere seslenmekteyiz Türkiye’nin

tarımda gözbebeklerinden biri olan Iğdır ovası bir sulama sorununa kurban edilir mi ? Biri buna açıklama getirsin. Sulama mevsiminde tutulacak 1 Lt su bile ovada 10 Dekar alanı olumsuz etkileyecektir. Devletin tüm kurumları tarım ve hayvancılığın gelişimi için projeler hazırlayıp uygulaması için her türlü desteği sunarken, ovanın susuz bırakılmasının müsebipleri tüm bunları hiçe

sayıp ovayı ve bu gayretleri yok etmektedir. Tüm yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya ve sorunun sebeplerini bulup çözümünü bir an önce hayata geçirmeye davet ediyorum ovamız kurumadan gerekli tedbirler alınmalıdır.”dedi.

            Çiftçiler ise” Şimdi üretim zamanı maalesef ektiğimiz ürünleri sulayacak su bulamıyoruz. Sulama birliği su vermiyor.Su nedeniyle kavgalar çıkıyor.Bu mevsim çok kurak geçti ne kar ne de yeterli yağmur yağdı.Buğday yonca ve diğer ekinlerimiz susuzluktan yeşermedi.Ne yapacağımızı bilmiyoruz.Sayın valimiz konuya el atsın bu sene susuzluktan üretim çok düşük olacaktır. Bu pandemi döneminde üretemezsek aç kalacağız. Bir an önce su sorunu çözülsün”dediler.

            Iğdır Yeşil Iğdır sulama birliği yetkilileri de, sorun Aras nehri üzerine kurulan elektrik santrallerden kaynaklanıyor. Yeterli suyu bırakmadıkları için bizde suyu veremiyoruz. Bu sorunu DSİ çözecek. Santral yetkilileri ile görüşüp suyu bırakmaları lazım. Elektrik üretiyoruz bahanesiyle çiftçilerimiz zor durumdadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Iğdır, Ziraat, Odası, Başkanı,, Su, Sorunu, En, Kısa, Sürede, Çözülmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı