Haber Detayı
30 Ekim 2021 - Cumartesi 16:42
 
Ankara 5. KAI tanıtım günleri 4 Gün Ankara'nın ilgi odağı oldu
6 yıl önce başlayan ve her yıl geleneksel Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri’nin 5’ncisi Ankara Altınpark Fuar Alanında başladı.
Ankara Haberi
Ankara 5. KAI tanıtım günleri  4 Gün Ankara'nın ilgi odağı oldu

  6 yıl önce başlayan ve her yıl geleneksel Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri’nin 5’ncisi Ankara Altınpark Fuar Alanında başladı.

Sırrı ARPAÇ- Volkan KARABAĞ-Kemal SPOR/Ankara/Serhat Birikim

            Kars, Ardahan ve Iğdır’ın özelliklerinin güzelliklerinin ve yöresel ürünlerinin tanıtımının yapıldığı Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri düzenlenen açılış programı ile start aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzenlenecek olan Kaz Güzellik Yarışmasında Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Söğütlü köyünden Ankara’ya gelen kaz üreticisi Yasin Apaydın, getirdiği 1 yaşındaki “Beyaz Çiçek” isimli kazı birinci olarak seçti.

            Etkinlikte Karslı işletmeci Caner Özyılmaz’ın Kars’tan getirdiği 90 kiloluk gravyer peyniri tanıtım günlerinin ilgi odağı oldu. Gravyer peyniri hakkında Özyılmaz’dan bilgi alan Bakan Soylu 90 kiloluk gravyeri kesti. Gravyer peynirinin tadan Bakan Soylu daha sonra kendisini takip eden gazetecilere de ikram etti.

Siyasiler Tanıtım Günlerine Yoğun Katılım Sağladı. 

            Geleneksel Ankara Altınpark Fuar Alanında düzenlenen 5. Ankara Kars Ardahan Iğdır Tanıtım günlerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ertuğrul Soysal, Yenilik Partisi Genel başkanı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Gençlik Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin,  65. Hükümet Dönemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Kars Milletvekili Ahmet Arslan, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Ardahan Milletvekili Prof  Dr. Orhan Atalay, Ankara Milletvekili Orhan Yeğin. Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım’a, Kars Valisi Türker Öksüz, Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Valisi Karabük Valisi Fuat Gürel, Devlet eski bakanı İYİ parti genel başkan yardımcısı Salim Ensarioğlu, İç işleri bakanlığı hukuk işleri genel müdür yardımcısı Hikmet Aydın, Kars Önceki Dönem Valisi Ahmet Kara, Ardahan Önceki Dönem valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Iğdır belediye başkan yardımcısı Nesim Yiğit, Kars eski milletvekili Mahmut Esat Güven, Danıştay üyesi Hicabi Ece, Danıştay üyesi Mevlüt Atbaş, Danıştay üyesi Mustafa Gökçek,  Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen,  Ardahan üniversitesi Rektörü Prof Dr Mehmet Biber, Deva Partisi Ankara İl başkanı Ali Güven, Deva Partisi Ankara İl kurucu heyeti ve il yönetim kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Dağ, Kocaeli Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Keçiören belediye başkanı Turgut Altınok Tuzluca Belediye Başkanı  Ahmet Sait Sadrettin Türkan, Pursaklar belediye Başkan yardımcısı Hamdi Keskin,  Etimesgut Belediyesi CHP Gurup Başakan vekili Sait Atalay, Ankara Büyükşehir Belediyesi  Başkan vekili Sercan Çığgın, Meclis üyesi Alpaslan Doğan, Meclis üyesi Ebubekir Kipel, Ankara Büyükşehir belediyesi meclis üyesi Ali Turgut, Ankara B. Şehir Belediyesi  Sosyal Medya Müdürü Faik Ece, Ankara Kahveciler odası başkanı İsa Güven,

            Cumhurbaşkanlığı denetleme kurulu Üyesi Talip Uzun, Altındağ Kaymakamı Cumali Atilla’ya, Gölbaşı kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan,   Çankaya ilçe tarım müdürü Yener Bilgisel, Gölbaşı ilçe tarım müdürü Yavuz Ekici, Gazeteci Yazar Deniz Zeyrk, Gazeteci Mahmut Övür, Ardahan Ticaret ve Sanayi oda başkanı Çetin Demir’,  Sağlık bakanlığı genel müdürü Eray Çınar, Serka genel sekreteri İbrahim Taşdemir,  Iğdır İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş,  

Kars İl Başkana Adem Ertaş ve  Kars ilçe ziraat oda başkanları,  Çankaya ilçe emniyet müdürü, Bingöl eski emniyet müdürü Atalay Ürker, Belediyeler birliği Koordinatörü ve Çankaya Belediye Başkan Vekili Özgür Erdem  İncesu,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanı Ahmet  Recep Tekcan

Ankara  İl Ardahan Vakfı başkanı Sabri Arpaç,  Bursa Kars Ardahan Iğdır Dernekler Başkanı İrfan KOÇ, Kocaeli KAIvakfı başkanı Taner Kuruçayır’ Ankara Ardahan Dernekler Federasyon Genel Başkanı Ergüder Şimdi, İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu Baş Danışmanı Mustafa Küpeli, Türkiye halciler federasyonu başkanı Yüksel Tavşan,  Ankara Kars Ardahan Iğdır Platformum  Genel Başkanı Sebahattin Şengül,  İzmir  Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı  Fuat Hızarcı Ardahan’ın Sevenler Derneğinin Kurucu başkanı Hasan Çağlayan Ankar Gölö Derneği onursal Başkana Metin Demir,  

ATO meclis başkanı Mustafa Derya, ATO meclis üyesi Nazım Şahin, iş insanı Suat Efe’ye, İş insanları Fahrettin Aras, İş İnsanı Vehbi Ağyar,  İş İnsanı Serhun Dormanlı, iş insanı Hıfzı Kuruş, Ankara Belediye Başkanları, Kars Ardahan Iğdır İl kültür turizm müdürleri, Kars Ardahan Iğdır Oda Başkanları’na, adını yazamadığımız siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum örgütlerine, iş dünyasının çok değerli simalarına, bürokratlara, meclis üyelerine, Muhtarlara, Sanatçılara, yazarlara, şairler yüzbinlerce Ankara'lı Kars Ardahan Iğdı'lılar katıldı.

Organik ürün satıcıları ve 10 binlerce Ankaralı ve Kars Ardahan Iğdırlılar katıldı.

            Aşıklar ve halk ozanlarının sahne aldığı programda Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım, Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Milletvekilleri, 65. Hükümet Dönemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu birer konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Destici ve Soylu’ya Hutuvet Sözleri tablosu hediye edildi.

Daha sonra protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi yapıldı. Bakan Soylu ve beraberindekiler daha sonra fuar alanındaki stantları gezdi.

KAI tanıtım günlerinin 2. Sanatçılar ozanlar Boy gösterdi

            Ankara Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonunun başlattığı geleneksel 5. Kars Ardahan Iğdır tanıtım günlerinin 2. Günüde yoğun katılım ve ilgi içerisinde gerçekleşti. 22 Ekim sabah 10’ da başlayan Ankara tanıtım günlerinin 2. Gününe sanattan siyasete, bürokrattan iş dünyasına, STK dan vakıf yöneticilerine, siyasi parti temsilerinden oda başkanlarına kadar yoğun katılım oldu. Iğdır standında Kafkas Halk Danslarını sergiledikleri birbirinden güzel oyunlar nefes kesti.

            2. tanıtım günlerinde konuklarını kapıda karşılayan, birlikte stantları gezdiren Ankara KAI günlerinin mimarı ve KAI Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım’ ın herkesle tek tek ilgilenmesi ve gülen yüzünü eksik etmemesi herkes tarafından takdir topladı.

Kaçkar TV ve Serhat Birikim TV’nin gün boyu çekim yaptığı tanıtım günlerinde Ardahan standında aşıkların atışması herkes tarafından ilgili ile karşılandı.

Kars standında gramafon eşliğinde halk danslarının gösterileri yöresel yemeklerin ikramı tanıtım günlerine renk kattı.

Sanatçı Metin Güngör Hoş Gelişler Mustafa Kemal Paşa Dedi

            Aşıkların türküleriyle, şiirleriyle devam eden tanıtım günlerinde sahne alan halk müzik sanatçısı Metin Güngör ‘Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa’ türküsüne alkışlarla destek verildi.

Mehmet Kılıç Kürtçe Kürtçe Türkülerle Etkinliğe Renk Katlı

            Daha sonra sahne alan halk müzik sanatçısı Mehmet Kılıç’ ın uzun hava ve Kürtçe türküleri yoğun alkış aldı.

Başkan Demir Ardahan’ın Yolları Dedi

            Mehmet Kılıç’ ın sahneye davet ettiği Ardahan Belediye Başkanı ve halk müzik sanatçısı Faruk Demir Ardahan türküleriyle katılımcılara halay çektirdi.

KAI Organik ürünlerin sergilendiği stantlara yoğun ilgi vardı. Tanıtım günlerinde Yazarların kitap imzaladılar.

Pandemiye rağmen yoğun katılımın olduğu  KAI tanıtım günlerinde katılımcılar saatlerce davul zurna eşliğinde doyasıya halay çekti.

KAI Tanıtım Günlerinin 3. Günü Heyecanlıydı

            Altınpark Fuar Alanında 5’ncisi düzenlenen Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri Ankara’ya damga vuruyor.

            Kafkaslara açılan kapımız serhat illerimiz olan Kars, Ardahan ve Iğdır’ın lezzetini, kültürünü ve turizmini tanıtmak anlamında başlayan Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günlerinin 3. Gününde; kafkas, halay, davul- zurna, kaşar döner, kaz güzellik yarışması sürpriz çekilişler, kaşar, bal, tereyağı Kars bal kolonyası ile Iğdır kayısı kolonyası, Sarıkamış Şehitlerimiz ile tüm şehitlerimiz için mevlid okutulması, Ebul Hasan Harakani Hazretleri ile ilgili bir sunumlar ile devam etti.

            Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri’nde Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin hayatı hakkında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuzhan Aydın tarafından yaklaşık 40 dakikalık sunum yapıldı.

             Sunumun ardından Aydın’a 65. Hükümet Dönemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç ve Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım tarafından Hutuvet Sözleri tablosu hediye edildi.

            Sarıkamış Şehitlerimiz ile tüm şehitlerimiz için okunan mevlidin ardından Arslan Kılıç ve Yıldırım katılımcılara mevlid şekeri dağıttı.

KAI Tanıtım Günlerinin 4. Günü unutulmayacak etkinliklerle son buldu.

geleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(44).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(45).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(46).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(47).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(48).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(49).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(50).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(51).jpggeleneksel-kars-ardahan-igdir-tanitim-gunleri-basladi-(52).jpg

            Tanıtım günlerinin  4. Gününde sahne alan sanatçılar  ozanlar  katılımcılara  saatlerce halay çektirdiler. Ankara KAI Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım emek veren katılımcı belgesi vererek  herkese teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ankara, 5., KAI, tanıtım, günleri, , 4, Gün, Ankara'nın, ilgi, odağı, oldu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı