Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 08:17
 
Çıldır Gölü'nde masalsı atlı kızak gezintileri başladı
Yüzeyinin bir kısmı donan Çıldır Gölü'nde, atlı kızakçılar, kar yağmadığı için cam gibi altındaki balıkların ve yosunların gözüktüğü buzun üzerinde ziyaretçilerine gezinti yaptırıyor.
Iğdır Haberi
 Çıldır Gölü'nde masalsı atlı kızak gezintileri başladı

Kars ile Ardahan arasındaki kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan bölgenin en bülük ikince gölü Çıldır Gölü, Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Taşbaşı köyü mevkii, hava sıcaklığının sıfırın altında 10-12 dereceye kadar düşmesiyle kısmen buz tuttu.

Cüneyt Çelik /Serhat Birikim/Kars

Dondurucu soğuklar yüzünden gölün bu bölümünde buz kalınlığının 25-30 santimetre kalınlığa ulaşmasıyla göl üzerinde atlı kızak gezintileri başladı.

Balıkçıların Eskimolar gibi kışın yüzeyindeki buzu kırıp içiresine ağ atarak balık tu atılarak balık tuttuğu Çıldır Gölü'ne gelen ziyaretçiler, atlı kızaklarla gezinti yapıyor.

Gölün henüz kar yağmadığı için cam gibi altı gözüken buzla kaplı bölümünde atlı kızaklarla gezinti yapan ya da yürüyerek dolaşan ziyaretçiler hem heyecanlı anlar yaşıyor hem de doğanın muhteşem görüntüsünün tadını çıkarıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kalabalık ziyaretçi olması halinde sosyal mesafeyi korumak için atlı kızak sayısını artıran atlı kızakçılar, salgın nedeniyle tek kullanımlık minder ve dezenfektan kullanmayı ihmal etmiyor.

Deniz seviyesinden 1959 metre yüksekte bulunan 123 kilometrekare alana sahip Çıldır Gölü, kışın atlı kızaklı gezintileri, Eskimo usülü balıkçılık ve masalsı görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Çıldır, Gölü'nde, masalsı, atlı, kızak, gezintileri, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı