Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 01:55
 
Göle’nin Gençleri Göle Objektif’le Tarih Yazıyor
Medyanın bir manken kadar değer vermeyip, kameraları çevirmediği için bir asırdır tanıtılmayan, sorunları dile getirilmeyen Ardahan ili Göle ilçesinin gençleri teknoloji becerileri ve kendi öz kaynaklarıyla Göle’yi dünyaya tanıtmaya başladılar.
Tarih- Kültür-Sanat Haberi
Göle’nin Gençleri Göle Objektif’le Tarih Yazıyor

Medyanın bir manken kadar değer vermeyip, kameraları çevirmediği için bir asırdır tanıtılmayan, sorunları dile getirilmeyen Ardahan ili Göle ilçesinin gençleri teknoloji becerileri ve kendi öz kaynaklarıyla Göle’yi dünyaya tanıtmaya başladılar.

 GÖLE  MARKALAŞTIRACAK

Yıllardır Göle için çabalayan Merhum Usta Gazeteci Erdal Durak'ın bayrağını devralan oğlu, Serhat Birikim Medya Grubu Göle temsilcisi Göle Objektif Dijital Gazetesi İmtiyaz Sahibi Doğuş Poyraz Durak ve ekibi Serdar Temur, Aykut Temur, Yavuz Altunsoy Göle merkez ve köylerinin güzelliklerini dünyaya anlatırken herkesin takdirini kazanıyorlar.

GÖLE OBJEKTİF KÖYLÜNÜN UMUDUNU BÜYÜTÜYOR!

Tarihe not düşmek için gece gündüz çalışan, Göle Objektif ekibi Poyraz Durak, Serdar Temur, Yavuz Altunsoy, Sinan Lalizaroğlu ve Aykut Temur ve zaman zaman kendilerine katılan Göleli gençlerle yoksulluğun kuşattığı, sefaletin diz boyu olduğu, eğitimde yıllardır Türkiye sonunucusu olan, yatırım yapılmadığı için bir asırdır göç veren, Göle köy halklarının sorunlarını ve güzelliklerini kamuoyuna taşımaya başladılar.

MEMLEKET HASRETİNİ BİTİYOR

Yaptıkları Tanıtım videolarını bir günde 5–10 ve sonrasında binlerce izlenmesini başaran Kahramanlar Gurbete göç ederken, çocukluk anılarını emanet bıraktıkları Gölelilerin doğduğu köylerdeki evlerini, okudukları okulları, oynadıkları sokakları, türkülerini, manilerini, hatıralarını, anılarını ve bütün güzelliklerini çekip gurbetle sıla arasındaki hasreti de bitirmeyi başardılar.

YOKLUKLARLA MİLYON DOLARLIK TANITIM YAPIYORLAR!

Hiç kimseden destek almadan kendi imkânlarıyla, ekmeğini torbasına, çayını termosa koyup çoğu zaman yaya olarak Göle ilçesinin köylerini gezip çekim yapan, kendilerini Göle ilçesine adayan Poyraz Durak, Serdar Temur, Yavuz Altunsoy, Sinan Lalizaroğlu ve Aykut Temur, çok yakında tarihe isimlerini yazdıracaklar.

ORGANİK ÜRÜNLERİDE MARKALAŞTIRIYOR.

Bin bir çiçeğin bulunduğu coğrafyada otlayan ineklerin sütünden yapılan kaşar peyniri, Tere yağı, Kafkas arı balı gibi bütün organik ürünleride ekranlara taşıyan, Göle ilçesini karşılıksız seven kahramanlar,  İlçenin ve köylerinin kaybolmaya yüz tutmuş geleneğini, göreneğini, örfünü adetini, manilerini, türkülerini, ağıtlarını, hikayelerini, şiirlerinde gün yüzüne çıkarıyorlar.

142 YILDIR GÖLE’NİN TARİHİNİ YAZAN OLMADI

1978 -1879 Osmanlı Rus harbinde yenilen Osmanlı, Kars, Ardahan Iğdır, Batum ve Göle’yi Ruslara savaş tazminatı olarak verdikten sonra, işgalden kurtulmak için 1900 yılında başlayan kurtuluş harekatı örgütlemelerinden sonra Göle Şura Hükümeti Ardahan, Çıldır, Oltu gibi Şura Hükümetleri kuruldu. 43 yıl işgal altında çekilen zulümleri, çileleri, Ardahan ve ilçelerinin kurtuluşunda bedel ödeyen, Deli Halit Paşayı, Milis kuvvetler komutanı Göleli Şükrü beyi, Bedirhan Beyi, Abdullahi Gülizar gibi kahramanların verdiği mücadeleleri kimse yazmadı.

Tam tamına 143 yıldır bölge ilgisiz sahipsiz olduğu için tarihçilerin zahmet edip bir satır yazı yazmadığı bir ilçenin geçleri kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz deyip önce tanıtım sonra Göle ilçesini tarihdeki izleri ve bölgenin tarihi hakkında çalışmalar yapıp yeni hikayeler  yazacakları için Doğuş Poyraz Durak'ı, Serdar Temur'u, Aykut Temur'u, Yavuz Altunsoy'u ve ekipteki gençleri ayak alkışlamalıyız.

Yağmur KÜPELİ/İstanbul/Serhat Birikim

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göle’nin, Gençleri, Göle, Objektif’le, Tarih, Yazıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı