Haber Detayı
19 Haziran 2021 - Cumartesi 00:27
 
İşadamı Mehmet Sürkit'ten 100 Milyon TL Yatırım
Iğdır Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) Türkiye'nin en büyük tuz üreten tahsislerinden biri olacak olan Rafine Tuz Üretimi Tesisinin temeli yapılan törenle atıldı.
Iğdır Haberi
İşadamı Mehmet Sürkit'ten 100 Milyon TL Yatırım

Iğdır Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) Türkiye'nin en büyük tuz üreten tahsislerinden biri olacak olan Rafine Tuz Üretimi Tesisinin temeli yapılan törenle atıldı.

Halit Öztürk/Iğdır/Serhat Birikim

Iğdır OSB'de temeli atılan bölgede bir ilk olarak, 15 bin metre kare alan üzerinde Türkiye'nin en büyük rafine tuz üretim tesisinde Tuzluca'nın kaya tuzu işlenerek yurtiçi ve yurt dışından Gürcistan, Azerbaycan, Rusya ve Irak gibi ülkelere ihracatı yapılacak.

İki etap olarak inşaatı devam edecek olan yaklaşık 100 milyon TL'ye mal olan tesisin, ilk etabında 75 kişi istihdam edilerek, yıllık 64 bin ton tuz üretimi yapabilecek.

Tesisin ikinci etabında bitiminde sonra üretim kapasitesi artırılarak 150 kişinin istihdamı sağlanarak yıllık 224 bin ton tuz üretimine geçilecek.

Tesisin temel atma töreninde konuşan Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim gazetecilere yaptığı açıklamada, her bir tesisinin bu memleket için çok büyük bir kazanç olduğunun belirtti.

"Bu tesisinin bütün yatırımcılara örnek olması temennisiyle, bütün yatırımcıları Iğdır'a yatırım yapmaya bekliyoruz."

Bu tesisinin bütün yatırımcılara örnek olması temennisinde bulunan Vali Sarıibrahim, "Bütün yatırımcıları Iğdır'a yatırım yapmaya bekliyoruz. Mehmet Bey bu tesisini başka bir yerde yapmayı planlıyordu, fakat kendi insanına, kendi toprağına daha faydalı olacağını düşündüğünden biraz da daha fazla bir maliyete katlanarak buraya yapmayı uygun gördüler. Ben, hem kendisine, hem ailesine hem de şirket ortaklarına Iğdır adına teşekkür ediyorum. Bu çok önemli bir yatırım, umut ediyoruz ki böylesi yatırımlar artsın, bütün yatırımcılarla burada yeni temel atma törenleri olsun. Biz devlet olarak üstümüze ne düşüyorsa yapmaya hazırız." dedi.

"Bu tesisimiz İç Anadolu Bölgesinden buraya kadar bölgede rafine tuz üretim yapan bir ilk olacak."

Tesis hakkında bilgi veren İşletme Müdür Cengiz Sarı da, burada kuracakları rafine tuz fabrikasının bölge bir ilk tesis olduğunu, Türkiye'de ise bu tesis benzeri üç tane fabrika olduğunu söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tuzluc’da bulunan tuz madenimizde elde ettiğimiz kaya tuzunu burada gerekli aşamadan geçtikten sonra üretimi aşamasına geçirecek. Burada ürettiğimiz tuzu hem yurt içindeki pazara sunacağız, hem de yurt dışına ihracatını yapacağız. Burada tesisimizin her iki etabının da bitmesiyle birlikte yılık 224 ton tuz üretebilecek bu vesileyle Türkiye'nin tuz üretiminde en büyük fabrikalarından biri olacağız. Şu anda ilk etapta 75 kişiye iş sağlayacağız, iler ki dönemde bu kişi sayısı 150- 200 bulacak. Bu tesisimiz İç Anadolu Bölgesinden buraya kadar bölgede rafine tuz üretim yapan bir ilk olacaktır.

Yapılan konuşmalarının ardından, Iğdır Valisi Sarıibrahim, İşletmeci Mehmet Sürkit ve protokol üyelerinin katımlıyla tesisin temel atıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşadamı, Mehmet, Sürkit'ten, 100, Milyon, TL, Yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı