Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 08:59
 
Kuraklık çiftçiyi eski aletlere yönlendirdi
Bu yil hasat döneminde asiri sicak ve az yagistan dolayi mahsullerin az olmasi çiftçiyi eski yöntemlere yönlendirdi.
Kars Haberi
Kuraklık çiftçiyi eski aletlere yönlendirdi

Bu yil hasat döneminde asiri sicak ve az yagistan dolayi mahsullerin az olmasi çiftçiyi eski yöntemlere yönlendirdi.

Tarim aletleriyle yapilan hasat döneminde yasanan mahsul kaybini önlemek için eski yöntemlere ve imece usulüne geçildi. Çiftçi, boyu kisa olan çayir otlarindan daha fazla biçip hayvanlarin kislik yiyeceklerini hazirlamak için tirpanla ot biçmeye basladi.

Havalarin kurak gitmesi ile kisa kalan otlarin tirpan yardimi ile daha kökten biçilerek daha fazla mahsul elde edilmesini amaçlayan çiftçiler imece usulü ile de sicak havalarda islerini çabuk bitirmeyi hedefliyor.

Çildir Asiksenlik mahallesi çiftçilerinden Ramazan Çobanin yaptigi açiklamada ‘’Bu yil bölgemizde asiri bir mahsul kaybi var. Yagislarin az yagmasi ve asiri sicaklar ürünlerimizin istedigimiz seviyede olmasina engel oldu. Bizde mahalle halki olarak hem imece usulü ile hemde ile tirpanlarimizla hayvanlarimizin yemlerini toplayip kisa hazirlik yapiyoruz. Tabii bu mahsul bize ve diger çiftçilere de yetmeyecektir. Devletimiz de gerekli önlemleri alacaktir yoksa bu yil hayvanlarimizi satip yüksek rakamlardan ot saman almak zorunda kalacagiz. Böyle olursa bölge hayvanciligi büyük zarar görür ve çiftçimizde büyük bir ekonomik krizle karsi karsiya kalir’’ dedi.AA

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuraklık, çiftçiyi, eski, aletlere, yönlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı