Haber Detayı
15 Kasım 2021 - Pazartesi 15:22
 
Yusufcan Terekeme’nin Öldürüldüğü Yerde Yetkililere Sert Mesaj Verildi.
22 yaşında maganda kurşunuyla öldürülen Ardahan İli Damal İlçesinin sevilen genci Yusufcan Terekeme’nin öldürüldüğü yerde, Yetkililere Sert Mesaj Verildi.
İstanbul Haberi
Yusufcan  Terekeme’nin Öldürüldüğü Yerde Yetkililere Sert Mesaj Verildi.

22 yaşında maganda kurşunuyla öldürülen Ardahan İli Damal İlçesinin sevilen genci Yusufcan Terekeme’nin öldürüldüğü yerde, Damal Dernekler Federasyonu ve Damal Derneklerin önderliğinde, siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri binlerce vatandaş, Umutcanlar ölmesin basın açıklaması katıldı.

22 yaşında maganda kurşunuyla öldürülen Ardahan Damal’lı yusufcan Terekeme’nin Öldürüldüğü yerde yetkililere bir mesaj verildi.

GENEL BAŞKAN KÖKAT; YUSUFCANLAR ÖLMESİN

Yoğun ilgi ve kalabalığın olduğu, sık sık Yusufcanlar önlesin sloganlarını atıldığı basın açıklamasında komite adına konuşan Damal Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Güner Kökat; Herhangi bir yerde kurşun sıkan kişiler potansiyel bir katildir. Dedi

Basın açıklamasını Komite adına Güner Kökat okudu.

İŞTE O BASIN AÇIKLAMASI BASINA VE KAMUOYUNA

06.11.2021 Tarihinde düğün dönüşü Yeşilkent mahallemizde maganda kurşunu ile 23 yaşındaki Can Terekeme hayatını kaybetti.

Kayıtlara maganda kurşunu diye geçse de yaşanan cinayettir.  

Hem de ne yazık ki bu kolektif bir cinayettir.

Şiddetin kutsandığı ve bireysel silahlanmanın teşvik edildiği bir ortamda bu cinayette devletin de sorumluluğu vardır.

            Dilediğiniz zaman alabildiğiniz silahlar çeşitli kutlama ya da uğurlamalarda veya bir öfke halindeyken;  balkonlarda, trafikte, sokaklarda şuursuzca kullandığını görmekteyiz.

Bu eylemlerin insan hayatını tehlikeye attığı halde yasalar karşısında ciddi bir suç teşkil etmemesini anlamak mümkün değildir.

Herhangi bir yerde kurşun sıkan kişiler potansiyel bir katildir.

 Evlerimizde, mahallemizde ya da şehrimizde her an böylesi bir katilin silahından çıkacak kurşunların tehdidi altında yaşamak her şeyden önce ülke yönetimin utancı olmalıdır.

23 yaşındaki YusufCan Terekeme’nin hayallerini yok eden, ailesinin ve dostlarının yüreğini yakan katillerin, en ağır cezaları almaları gerekmektedir, hak ettiği cezayı alması noktasında her an takipte olacağımızı buradan bir kez daha belirtiyoruz.

Mafyaların kol gezdiği ülkemizde; Sitelerde, zengin kesimin oturduğu bölgelerde güvenlik tedbirleri daha fazla alınırken, gelir düzeyi düşük olan mahallelerimizde silahlı çetelerin kol gezdiğini, uyuşturucu madde satılmasının alenen yapıldığını ve bu çeteler arasında hiç düşünmeden silahların ateşlendiği bir ortam hazırlanmıştır.

YusufCan kardeşimizin ailesi yakınları ve dostları olarak bu konudaki hassasiyetimizi toplum genelinde yaygınlaştıracağız.  Maganda kültürüne, bireysel silahlanmanın yolunu açan yasa ve uygulamalara, sokakta insan ve canlı hayatını hiçe sayan her türlü eyleme karşı hiçbir önlem alamayan idari anlayışa karşı sonuna kadar tepkimizi göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Aile içinde, okulda, medya aracılığı ile siyasette silahı, silahlanmayı normalleştiren, şiddet dilini her alanda yaygınlaştıran egemen kültürün yeni yasalar ve eğitim programları ile yok edilmesi için çalışmalar başlatılmadığı sürece bu soruna gerçekçi bir çözüm üretmek mümkün olmayacaktır. Yusuf Can Terekeme için susmayacağız, durmayacağız.

Basına ve kamuoyuna sivil toplum örgütleri olarak açık çağrımızdır.

Yusufcan'ın Annesi ve yakınlarının göz yaşa döktüğü, olaysız geçen basın açıklamasına İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker,  CHP Esenyurt ilçe başkanı Hüseyin Ergin,  Ataşehir Belediye başkanı ve Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Orhan Çerkez, önceki Dönem Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan,  CHP İstanbul İl başkan yardımcısı Nurettin Aydın,  CHP İl Saymanı Server Gökmen, Ardahan Kültürevi Başkanı Efrail Çifçi, ARD-FED Danışma Meclis Üyesi Mustafa Küpeli,CHP Damal İlçe Başkanı Ali Çaylar,  Posof Dernek başkanı Mihrican Deniz, Göle Derneği, Deva partisi Esenyurt ilçe örgütü, Esenyurt halkevleri, Sosyalist Dayanışma platformu, Sodap sezgin kartal, HDP Avcılar ilçe örgütü, binlerce vatandaş, Umutca’nın ailesi, hemşehrileri ve arkadaşları katıldı.

Burhan AYDIN/Serhat Birikim/Esenyurt

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yusufcan, , Terekeme’nin, Öldürüldüğü, Yerde, Yetkililere, Sert, Mesaj, Verildi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı