Yazı Detayı
28 Kasım 2021 - Pazar 00:53
 
ARDA-FED ve KARSATA-FED, Örgütsüzlüğün Pabucunu Dama Atacak
Mustafa KÜPELİ
mustafaküpeli36@gmail.com
 
 

            Yıllardır örgütsüzlüğün acısını çeken bir toplumun sesi olmak için yayın hayatımızda sevindirici haberler vereciğim.

             Yıllardır siyasetçilerin ajanları, toplumu kendi çıkarları için kullanmak için kara propaganda yapıp başarılı insanları karalamaya çalıştılar. KAI toplumu bir sürü zarar gördü.   lider yaratmak  konusunda çok kayıpları oldu.   

            Toplumun iki yakasının bir araya gelmemesi için çaba gösteren, siyasi ajanların dedikoducularını, bayatlamış hikâyelerini yarım asırdır dinlediği için itibar artık etmeyecekler. ama olan topluma oldu. Yarım asırdır lobileşmenin önü kesildi. Bu nedenle bölgeden göç devam etti ve gurbette sorunları çözülmedi.

            1989 Yılında Belediye Başkanlığını kazanan ve 15 yıl sonra kaybeden KAI’lıların yoğun yaşadığı Esenyurt’tan örnekler vererek yazıma başlayacağım.

            Esenyurt eski Belediye Başkanı Kadıoğlu görevden alınınca 200 binin üzerinde nüfusu olan KAI’lının adayına değil'de 3 bin nüfusu olan  Erzurum’lu bir arkadaşa belediye Başkanlığını verilince toplum üzülmüştü.

            Yine Ak Parti Esenyurt ilçe Başkanlığı seçiminde 200 Bin nüfuslu Kars Ardahan Iğdır’ın adayına verilmemiş, 2 Bin nüfuslu Tırabzon’lu bir arkadaşı atamışlardı.

            Daha sonra  Ak Parti Esenyurt ilçe seçimlerinde de yine KAI’lılılara verilmedi. 2 bin nüfuslu Nevşehir’li bir arkadaşa verdiler.

             En önemlisi Esenyurt,  Avcılar ilçesinin en çalışkan, başarılı İlçe Milli eğitim Müdürlerini görevden alırken, dernekler bağırdı, çağırdı, basın açıklaması yaptılar. Partililer  Ak partili Milletvekilleriyle görüştüler. Güçlü bir lobimiz olmadığı için hiçbir İlçe Milli eğitim Müdürünü görevine geri döndüremediler.  Asıl acı olanda bu.

            Yıllardır toplumumuzu siyasi arenada adaylık verilmeyen siyasi bürokrat atamalarında değerlendirmeyen, bazı konularda adam yerine konulmayan siyasilerin yaptığı haksızlıklara dayanamayan Ardahan Karslılar toplumun hayatın her alanında kurtuluşunun güçlü bir örgütlülükten geçtiğine inandıkları için yeni bir örgütleme modeliyle ARDA-FED ve KARATA-FED, federasyonları kurarak umutla yola çıkmaları herkesimi dikkatlerini çekmeye başladı.

            ARDA-FED ve KARATA-FED, Umudunu kaybetmiş toplumun imdadına yetişmek için gayret gösterilmesi sosyal medya aracılığıyla toplumun her kesiminde hissedilir ve sesli bir şekilde tartışılmaya başlanması umutları büyümesi konusunda önemli mesajlar her kesimden gelmeye başladı.

            Tavanla, tabanı birleştirmek için birçok proje hazırlayarak yola çıkan 55 Derneğin üyesi olan Ardahan Dernekler Federasyonu, bir aya içresinde 85 milyar borcunu ödemiş, 350 Milyar kasasına koyduktan sonra,  Ardahan'a 4 Kütüphane, yoksul öğrencilere 200 bot mont, 100 satranç takımı ve ocak ayında sineme günleri gibi  bir çok projeyle yoluna devam etmesi Ardahan toplumunu heyecanlandırmaya başladı diyebiliriz.

            Çünkü  Ardahanlıların gurbette  toparlama sürecinin başlayıp güçlü bir lobi  olması

yıllardır örgütsüz dağınık halde yaşayıp  sorunları çözülmeyen, gurbette kimsesiz, çaresiz yaşayan Ardahanlılarında umutlarını büyüdüğünü söylemeden geçemeyeceğim.

            ARDA-FED’in bir devleti yönetecek Doktor, Avukat, Mali müşavir, eski Belediye başkanı, gazeteci, Başarılı işadamı, yaşamda başarılı olan kadın yöneticiler, Ardahan’ın renkli 25 yönetim kurulu kadrosuyla yola çıkıp bir çok projeyi hayata geçirmeleri,  başka Federasyonlar arasında  rekabet oluşmaya başladı diyebiliriz.

            55 Üye Dernekle hızlı ve kararlı bir örgütlemeye başlayan ARDA-FED, Kocaeli'nde Gebze'de, İstanbul'da Ardahan İlçe ve köy derneklerinin  ARDA-FED'e  de üye olmak için müracaat etmeye başlamaları sunucu 2 ay içerisinde ARDA-FED’in üye sayısı 100 derneği aşacak, bir yılı içerisinde tamamını yakın Ardahan dernekleri birleşip İstanbul’un en güçlü Federasyonu olma yolunda hızla ilerliyor.

            Asıl itici güç ise ARDA-FED’in Danışma Meclisi üyeleri. Çünkü Federasyon genel kurula giderken güçlü bir Ardahan için, severek, isteyerek görev alan yeni eski Milletvekilleri, yeni eski belediye başkanları, ilim ve bilim adamları, Ardahan’ın kanat önderlerinin danışma meclisi olarak destek vermeleri federasyonun motivasyonunun artırdığını söyleyebiliriz.

            Yeni bir dernekçilik anlayışıyla yola çıkan ARD-FED’in organize ettiği milyonların insanın katılacağı Kars Ardahan Iğdır tanıtım günleri örgütlenmeyi daha da hızlandıracak.

            Hızlı oluşan  güven kaynağı ise yapılan ziyaretlerde asla yardım talebinde bulunmaması, ve hiçbir yöneticinin parayı dilene bile dolamaması ziyaretlerdeki kaliteyi tavan yapmış durumda.

            İstanbul’da yaşayan 600 bin yakın Ardahanlılar ARD-FED’in güçlü bir şekilde yola çıkmasından moral, motivasyon ve inanç oluştuğu için bundan sonra hiçbir siyasi partinin ve kesmenin oyuncağı olmayacağı sinyalleri güçlü bir şekilde geliyor diyebiliriz.

KARSATA-FED Karslıları heyecanlandırdı.

            Gelelim Kars Arpaçay Dernekler Federasyonuna,  Kısa adı KARSATA-FED,  Toplumun desteğini arkasına alarak kanaat önderlerinden DANIŞMA MECLİSİ oluşturup tavandan tabana güçlü bir örgütlenme anlayışıyla yola çıktıkları için toplumun umutlarını her geçen gün büyütmekte.

            Ardahan ve Kars Federasyonunda para sorunu olmadığından dolayı kimseden asla para talebinde bulunmadığı için özellikle tüzüklerinden derneklerin gayri menkul ve gelirlerinden hiç bir zaman hak talep edilmeyeceği ibaresi olması derneklerde ve toplumda müthiş bir güven oluşmuş durumda. Bu nedenle dernekler üye olmaktan hiç tereddüt etmemeleri hızlı bir örgütlü güç kurulacağı sinyallerini veriyor.

            Üzücü bir örnek vereceğim, Büyükçekmece Kars Ardahan Iğdır Derneği, siyaset bulaştırıldığı iddiasıyla ayrılan bazı yöneticiler,  Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve iş adamları derneğini kurdular. Yani  Çekmecedeki KAI’lılar ikiye bölündü.  Güçlü bir örgütlü güç yaratılırsa siyasiler Derneklere siyaset bulaştırmayacağı için bundan sonra hemşehriler arasında bölünmeler olmayacaktır.

            Bana göre siyasiler bundan sonra bu güçlü örgütlenmenin karşısında dersini alacak derneklere kullanma cesaretinde bulunamayacaklardır. Asıl önemli konuda  budur.

Gelelim asım meseleyi

            Yıllarca Kars Ardahan benim cebimde. Ben kime istersem ona ay veriler. Yeter ki beni Milletvekili adayı, Belediye Başkan adayı veya meclis üyesi adayı yapın diyerek siyaset yapan kolaya yoldan siyaset yapanlarda bundan toplumun örgütlenmesine saygı duyup Lobileşmeye destek vereceklerine inanıyorum

            Kars Ardahan Iğdır toplumunu yıllarca kullanıp duygularını sömüren siyasetçilerin ajanları artık bu işi bırakacak durumda kalacaklar. Çünkü ARDA-FED ve KARSATA-FED toplumu birleştirmek  verdikleri çaba karşısında hiç kimse kullanmaya cesaret edemeyecek. ve  bu güçlü örgütleme karşısında onlarda iş kalmayacak.

            Siyasetçilerin ajanları sadece kara propaganda yapıp başarılı insanları karalamaya çalışacaklar. Ama toplum bu siyasi ajanların dedikoducularını, bayatlamış hikâyelerini yarım asırdır dinlediği için itibar etmeyecekler. 

            İstanbul’da Kars Ardahan’ın örgütlü gücünün başlamasıyla toplumu kullanmak isteyen hiç kimseye bu alanlarda ekmek çıkmayacağını herkesin bilmesi gerekir

Mustafa KÜPELİ

mustafaküpeli36@gmail.com

 
Etiketler: ARDA-FED, ve, KARSATA-FED,, Örgütsüzlüğün, Pabucunu, Dama, Atacak,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Ocak 2022
Sarıkamış'a 15 günlük dönüşü olmayan yolculuk
27 Eylül 2021
41 Yıldır AĞRI'nın Sesi Olmak
02 Eylül 2021
Sarıkamış’a Karlama Makinesi Neden Verilmiyor?
09 Ağustos 2021
İpin ucunu Puştun Elinden Kim Alacak?
24 Mayıs 2021
Zulme Karşı Susma
24 Nisan 2021
Kafkas Üniversitesinin 25 öğretim Üyesi Kaçırıldı, Karslılar Seyretti.
05 Nisan 2021
'Kovid-19 Uzadıkça Lösemili çocuklar çok etkileniyor
12 Şubat 2021
15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü Kutlu olsun
09 Aralık 2020
Sağlığınıza Sahip Çıkın Lütfen
28 Temmuz 2020
Fidan Dikme Kültürümüzü Geliştirmeden Başarı olmaz
14 Temmuz 2020
Corona Paniği Dünya Tekstil Üretimini Türkiye’ye Kaydırabilir
11 Mayıs 2020
Bir terk edilişler caddesi Kars
02 Mayıs 2020
Nerede Ramazan İftar Patronları
18 Şubat 2020
Hiç Senin Çocuğun Lösemili Hastası Oldu mu?
14 Ocak 2020
İSİYAD TV Sanayicinin Dünya'daki Nabzını Tutacak
07 Ocak 2020
ÖLÜM YERİM SARİKAMİS
14 Ekim 2019
İnsanlar Unutulur, Ferhat Karakoçlar Unutulmaz
10 Eylül 2019
İSİYAD; SANAYI KÜLTÜRÜNÜ YAMAYA ÇILIŞIYOR.
24 Temmuz 2019
Herkes Hakkını helal etsin
21 Temmuz 2019
Belediye Başkanları Festivalleri neden özelleştirmiyor
18 Haziran 2019
Eti Pilavı hangi köpeoğlu yediyse gerdeğe de o gersin
30 Mayıs 2019
İSİYAD, Kurduğu Sanayi Bölgeleriyle Kentlere Nefes Aldıracak
24 Nisan 2019
15 Yıl Sonra Esenyurt Belediyesini Ziyaret Ettim.
26 Mart 2019
31 Mart’ta Hemşehri Dayanışması Maya Tutacak mı?
02 Aralık 2018
İSİYAD İş Dünyasına Moral Vermeye Devam Ediyor
27 Kasım 2018
Esenyurt’ta Cami cemaatine söz verenler, Camiyi neden bitirmiyorlar?
23 Kasım 2018
KAI’lılar, Yerel Seçim Oyunlarını Bozabileceklermi?
14 Kasım 2018
Belediyelerde Yolsuzluk Hizmetin Önüne Geçiyor
09 Kasım 2018
Sosyal ve Hukuk Devleti Olabilmek
20 Temmuz 2018
Dikme Köyü Peynir Sektörüne Öncülük Yapmalı
16 Temmuz 2018
İlhan SELÇUK' un bir yazısı.. Şaşıp Kalıyorum,
25 Mayıs 2018
Önce İçimizdeki İsrailoğullarını Lanetleyelim!
16 Nisan 2018
Candaş ALÇI ’nın Acısı Yürekleri Dağladı !
05 Nisan 2018
Doğu Ekspres, Bölgeyi Cazibe Merkezi Yaptı
22 Mart 2018
DUYURU: Kars36 Sporu Profesyonel Life görmek İstiyormusunuz?
05 Mart 2018
Havaalanı Ardahan'ın Karnınımı Doyuracak? Göçümü Durduracak?
23 Şubat 2018
Ölüm Yıldırım'a Hiç Yakışmamıştı
13 Ocak 2018
KARS ARTIK İYİ OLMAK ZORUNDA
15 Aralık 2017
Zalimim zulmü varsa mazlumun da Allah’ı var
19 Eylül 2017
Kars'ın Kaşar'ı, Ardahan'ın Bal Dünya Markası oldu
03 Ağustos 2017
Ünlülerin köyü Kakaç’ta Yoksulluk çiçekleri açmış
20 Temmuz 2017
Festivalle Kurumsallaşırsa Turizm gelişir...
30 Haziran 2017
Belediyelerin Verdiği İftarlar Orucu Bozar mı?
30 Mayıs 2017
Tayfun Talipoğlu ve Oktay Ekinci'yi Unutmak
02 Mayıs 2017
Trakya’daki Tarım Arazileri yok ediliyor
23 Mart 2017
Kura Nehri ve Uyutulan Ardahanlılar
09 Şubat 2017
BENCE ÜÇ TAKIMDA ŞAMPİYON
03 Ocak 2017
BEYAZ ÖLÜMÜN ADIDIR “SARIKAMIŞ”
21 Aralık 2016
Serinçayır’dan Göçün Beşiği oldu
09 Kasım 2016
SERHAT GÜNDEM
26 Ekim 2016
KAI Konfederasyonu Kurulmalı
18 Eylül 2016
Tarık Akan’ın Ardından
03 Eylül 2016
Sn. Cumhurbaşkanı Sarıkamış DAOS Olacak Dedi ama…
03 Eylül 2016
Sn. Cumhurbaşkanı Sarıkamış DAOS Olacak Dedi ama…
25 Şubat 2013
Yeni Anayasaya Doğru (Kimlik)
Haber Yazılımı