Yazı Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 23:58
 
HAYAL ETMEYİ UNUTTUK
AYTEN ALKAŞİ
aytenbirikim@gmail.com
 
 

Her insan özlemlerini, yaşamlarını hayalleri ile tamamlar. Kurdukları hayalleri gerçekleştirmek için hayata tutunur ve gerektirenleri yapmaya başlar. Ayakta kalmak için mücadele verip kendileri için çizdikleri yolda adım adım ilerlerler. Emek vererek güzel bir yaşama ulaşabileceğini hayali onları daha çok azimlendirir.

Yaşantımızdan çok daha iyi bir yer sağlamak için hayallerimize sığınırız. Kendimiz için iyi bir şeylerin hayali ile çabalamaya başlayarak ilerleriz. Hayallerimiz kendi iç dünyamızda kendimiz için en güzel tesellimizdir. Hayal ettiğimiz müddetçe ulaşmak için çabalamamız kendisini gösterir. Kendi kendimize vereceğimiz çeşitli mücadeleler bu yolda en büyük adımlarımız olup yaklaşmamızın yolunda etki gösterecektir. Hayallere kavuşmanın vermiş olduğu mutluluk en büyük başarımız olacaktır. Hayatımız boyunca ulaşamadığımız hayallerimiz olduğu sürece en küçükleri bile bizi mutlu edecek dereceye ulaşır.

İnsanlar hayal kurmadan asla hedeflerine ulaşamazlar. Kendilerine amaç vermedikleri sürece yaşamları amaçsız olup oradan oraya savrulup dururlar. Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım edemez sözünde olduğu gibidir. Hepimizi olduğu gibi bugün hayallerimiz olduğu için çabalamaktayız. Hayatımıza anlam kattığı gibi, bu yolda ilerlemek kendimize olan güvenimizi de arttırmaktadır.

Ama hayallerimizin gerçek yaşamla örtüşmesi ve gerçekleşmesi  çok zor oluyor. Yada ona ulaşmak için gerekirse bedeller ödemeden o güzelim hayallere ulaşmak zor oluyor.

İnsanlar hep umutlu olalım bizi gülerken görsünler istiyor. Belki de bu yüzden içimizdekileri biriyle paylaşmaktan korktuğumuz için bu kadar mutsuz ve umutsuz oluyoruz. Belki de anlattığımızda karşımızdakinin tepkisinden korkuyoruz. Kim bilir ..

Kafamızda her şeyi belli bir düzene, sıraya sokuyoruz belki ama bunu yapamıyoruz. Kafamızda oluşturduğumuz gibi kalbimizdekileri bir sıraya sokamıyoruz. Olanları unutup her zamanki gibi hayatımıza devam edemiyoruz.

Ama bu zorluklara rağmen yaşamak güzel ve bu güzelliklerle iyi hayaller kurmak da bir o kadar güzel ve hoş olduğunu düşünüyorum.

Hayal kurduğunuz müddetçe varlığınızı, yaşamınızı ve varlık sebebinizin anlamını ancak o zaman anlarsınız. O güzelim kurduğunuz hayallerin kimsenin yıkmasına izin vermeyin.

 Her zaman hayal kurabilmemiz ve gülebilmemiz dileğiyle ..

 

Ayten Alkaşi

Halkbilimci- Araştırmacı

 

 
Etiketler: HAYAL, ETMEYİ, UNUTTUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı