Yazı Detayı
19 Nisan 2020 - Pazar 17:29
 
İNSAN'IN İLAÇI ''SABIR İLE TEVEKKÜLDÜR''.
AYTEN ALKAŞİ
aytenbirikim@gmail.com
 
 

Sabır dünya hayatında nefisle olan imtihanımızın başlıca ölçüsüdür.

Sabır, Sabretmek, Sabırlı olmak, katlanmak Dünyayı anlamaya başladığımız ilk andan itibaren dert edindiğimiz şeyler karşısında olgunlaştırmaya çalıştığımız bir erdemdir sabretmek.

 Bazense elde etmeyi çok istediğimiz bir şey karşısında acelecilik tuzağına düşmemek adına sarıldığımız bir kurtarıcıdır. Üzerine bu kadar konuşulmasına, düşünülmesine, yazılıp çizilmesine rağmen sabretmek herkesin başarabildiği bir şey değildir.

Sabırsız’sın, oysa bütün mahlûkat sabrın ipliğiyle bağlıdır birbirine. Dünya sabırla döner. Çünkü güneşin de, ayın da, zamana ihtiyacı vardır. Sabırlı ol büyük sırlara ermek için, sabır denizinde yüzmeyi öğrenmen lazım. Çünkü sır’lar, sabır denizinin dibinde saklıdır. Uyum güzelliktir, uyum suyun özelliğidir. Su, sabrın simgesi, istiridyenin yurdudur. Su olmasaydı inci de olmazdı. Sabırlı ol ki, istiridye gibi inciler yapasın.

Teslim ol demek, elin kolun bağlı otur demek değildir, sadece her imkanlarını denediğin halde olmuyorsa, onda senin için belki daha değişik güzellikler olacaktır, veya senin için hayırlısı neyse, o olacaktır. Hakk”ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Canımız-malımız selamette, keyfimiz yerinde ise güler oynarız; bu nimetlere şükretmek aklımızdan geçmez; az bir tehlikeye düşelim, biraz canımız yansın hemen feryada başlarız.

Yoksulluk, yakınların ölümü, ayrılık, hastalık ve burada saymayı lüzumsuz bulduğum pek çok felaket karşısında şikâyet etmeden, sızlanmadan olana rıza göstermek her babayiğidin harcı değildir.
Parmağımıza diken batsa dünya başımıza yıkılmış gibi feryat ederiz. Ateş düştüğü yeri yakar. Doğru. Veren de Allah, alan da Allah. Madem ona teslim olmuşuz; “lütfün da hoş, kahrında hoş” diyebilmeliyiz. Ama nerde? Sabır en başta nefse karşı kazanılmış bir zaferdir.
Günümüzde insanlar sabrı unuttu.

Yaşadığımız çağın zihniyeti, hayat tarzı, haz ve hız üzerine kurulu.
Bu iki unsur sabrın düşmanıdır. İkisi de nefse hitabeder. Demek ki modern teknolojik hayat bizden sabrı alıp götürüyor.

AYTEN ALKAŞİ

 
Etiketler: İNSAN'IN, İLAÇI, , ''SABIR, İLE, TEVEKKÜLDÜR''.,
Yorumlar
Haber Yazılımı