Yazı Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 08:52
 
KADININ YERİ VE ÖNEMİ
 
 

Dünyadaki sevgilerin en büyüğü olan anne, bir kadındır. Anne sevgisinin sınırı yoktur. Anne, en değerli varlıktır. Bizi ızdırapların en büyüğü ile doğuran, sevinçlerin en büyüğü ile kollarına alıp sütü ile besleyen, şefkati ile saran, teninin sıcaklığı ile ısıtan annemiz bir kadındır. Bizlere ilk davranışı, ilk bakışı, ilk heceyi öğreten odur.

        Bize ilk şarkıyı söyleyen ve karşılıksız, menfaatsiz, tertemiz seven annemiz kadındır.      Üzüntülerimizi üzüntüsü sayan, pencerelerde yolumuzu bekleyen ve gelişimizde kapılara koşan, bize her zaman aynı duygularla bağrına basan, bizimle iftihar eden, gurur duyan ve şereflenen annemiz bir kadın değil midir? Tanrının en büyük lütfüne layık görülen, uygarlığın simgesi olan, geçmişimiz ve geleceğimiz olan anne, kadın değil midir? İnsanlığın başı ve sonu olan, hayata şekil veren, beyne ilk nakşolacak sözlerin ve kalbe ilk yerleşen duyguların sahibi olan anne, bir kadındır.

         Bizi ilk öpen ve ilk döven, bize cesareti ve korkuyu ilk öğreten, bizim duyduğumuz acıyı içinde ilk duyan anne, bir kadındır. Sütünü ve hakkını her zaman yavrusuna helal eden anne, bir kadındır. İnsan denilen varlığın en yüce duygularla donatılmış olanı kadındır. Toplumun temel taşı, ailenin ana direği olan kadının cemiyet içindeki yeri ve önemi tartışma kabul etmez bir şekilde en üst seviyeye çıkarılmalıdır.

            Türk toplumu, müşterek amaca kadınları ve erkekleriyle beraber yürümelidir. Hiçbir zaman, dinimiz kadınların erkeklerden geri kalmasını istememiştir. Esas olan kadın ve erkek birlikte ilim ve irfan kazanmalıdır. Birlikte yürümezlerse ilerlemenin ve çağdaşlaşmanın yolunu bulmak çok zor olur. Teknik bakımdan imkan, ilmi olarak da ihtimal yoktur; Türk kadını, çalışma hayatında erkeklerle ortaktır. Tüm çalışma hayatında kadın, erkeğin en büyük yardımcısıdır, erkeğin tamamlayıcısıdır. Atatürk diyor ki; “Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüteceğimiz yol vardır. Bu yol, büyük Türk kadınının çalışmamıza ortak yapmak, hayatımıza onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını ilmi, ahlaki, sosyal, ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi yapmak yoludur.” Bu düşünce yapısı Türk toplumunda bir insan olarak kadına kişilik vermiş, ekonomik, sosyal ve siyasi hayattaki yerini belirlemiştir.

            “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekle Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez” diyerek Türk kadınına en yüksek değeri biçen yüce Atatürk’ün yol göstericiliğinde Türk kadınına, sosyal hayatın her alanında görev verilmesi konusunda en radikal tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Eğer çağdaş Türkiye’yi yaratacaksak, Türkiye’yi dünya devleti yapacaksak ve AB’ye girmeyi kesin hedef olarak önümüze koymuşsak Türk kadınını sosyal hayatımızın her alanında en önde görme mutluluğunu yakalamamız gerekmektedir.

 
Etiketler: KADININ, YERİ, VE, ÖNEMİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı