Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 09:34
 
Prof. Dr. Kerem Karabulut” Kars-Iğdır-Nahçıvan Demiryolu Bölgeyi Ekonomik Olarak Geliştirecektir.”
Prof. Dr. Kerem Karabulut
siyasalbirikim36@gmail.com
 
 

 Erzurum Atatürk üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Karabulut,” Kars-Iğdır-Nahcivan Demiryolu bölge ekonomisini geliştirecek ticaret ve turizm merkezi yapacaktır. Bunun için Kars-Iğdır-Nahcivan Demiryolu güzergahında Tuzluca,Aralık ,Karakoyunlu ilçelerinde de tren istasyon durakları olmalı”dedi.
           “DENİZDEN VE DEMİRDEN İPEKYOLU”
            Karabulut,Kars-Iğdır-Nahcivan Demiryolunun uluslararası bağlantıları “Denizden ve Demirden İpekyolu” olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu proje ile Hazar Denizi, Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz ve bağlantılı olarak okyanus bağlantısının eksik kalan bir kolu tamamlanmış olacaktır. Birinci kol Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu, ikinci kol ise Kars-Iğdır-Nahcivan-Bakü bağlantısı olacaktır. Üstelik ikinci kol daha yakın ve Nahcivan’ı kapsamasıyla da daha anlamlı ve önemli olacaktır. Proje kıtaların yakınlaşması ve ulaşımının etkinleşmesine ilave katkı yapacaktır. 
Avrupa’dan Çin’e kesintisiz bağlantının yanında, Rusya ile bölgenin ve Türkiye’nin ticari ilişkilerinin gelişmesine de katkı yapacaktır. Karabağ’ın inşası sürecinde Türk inşaat sektörünün düşük maliyetle katkısını ve kazancını artırmasının yanında, Karabağ’daki üretimin de Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşmasını sağlayarak ciddi bir sinerji yaratacaktır. Bu hattın hayata geçmesi ile bölge kentleri, ilçeleri ve hatta köylerine batıdan tersine göç yaşanabilecektir. Özellikle Covid-19 sürecinin de etkisiyle tek katlı bahçeli evlerde yaşama isteği ve hattın sağlayacağı ticari ve ulaşım imkanlarına bağlı olarak bu süreç ilerleyecektir. 
Hat güzergahındaki üretimin Nahcivan-Bakü-Aşgabat ve hatta Çin’e ulaşımı sağlanabileceği için hem tarım ve hayvancılık hem de sanayi sektörü gelişim gösterecektir. Yol medeniyettir denir. Demirden İpekyolu’nun kollarından birisi daha tamamlanarak güzergahtaki tüm ülkelerin kültürel etkileşimleri hızlanacaktır. 
Türkiye-Azerbaycan arasındaki ürün ticaretinin ulaşım maliyeti yarıdan fazla düşecektir. Turizm hareketliliği artacaktır. Çünkü ulaşım maliyetleri yaklaşık üçte iki düzeyinde azalış gösterecektir. Özellikle Nahcivan-Azerbaycan koridorunun açılması ve Karabağ bağlantılı turizm faaliyetleri önemli düzeyde artacaktır. Projenin Türkiye açısından önemli bir kazanımı da özellikle sağlık turizmi açısından olabilir. Nahcivan’ın Doğu Anadolu Bölgesi’nden önemli bir sağlık hizmetleri talebi olacaktır. Bu hat Nahcivan-Azerbaycan koridorundaki hat ile birleşince; Nahcivan, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye’deki sağlık hizmetlerine talep artacaktır. Bunun için yapılacak en önemli hazırlıklardan birisi Nahcivan ile Iğdır arasında bir “sağlık serbest bölgesi” oluşturmaktır.
 Böylece,  Türk sağlık hizmetlerine olan talep uygun ücretlerle karşılanabilecektir. Bölgedeki sağlık serbest bölgesinin altyapısı oluşturulana kadar Kars ve Erzurum illerindeki sağlık hizmetlerine kolay ulaşımı demiryolu sağlayacağı için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Türkiye’nin demir yolu ile Ağrı dağına bağlanması sağlanmış olacaktır ki, Doğu Ekspresinin bölgeye yaptığı turizm katkısının en az iki katı bir artış yaşanabilecektir. 
Bütün bu ülkemiz için olumlu sonuçlar doğuracak projenin görünen eksiklikleri de var, Animasyon sunumuna göre, Iğdır ilinin en büyük ilçesi olan Tuzluca ve Aralık ilçelerinde istasyon bulunmamaktadır.
 Eğer bu iki ilçe ve hatta Karakoyunlu ilçesinde istasyon oluşturulmazsa, projenin bir ayağı eksik kalmış olur. Çünkü, Türkiye’nin en uç ilçelerinde bu bağlantıyı sağlayacak istasyonların olmaması demek üstte sayılan avantajların yarım kalması anlamına gelecektir. SSCB döneminde soğuk savaşın en sıkıntılı gelişmelerini yaşayarak bu yörede ikamet eden vatandaşlarda dışlanmışlık veya önemsenmeyiş duygusu yaratabilecektir. 
İlgili ilçelerde ikamet edenlerin en az dört katı sayıda göç ile giden insanlarda da küskünlük yaratacaktır. Çünkü böyle bir proje, onların yurtlarına dönüş umutlarını veya akrabalarının refah düzeyine olumlu katkı yapacak beklentilerini yeşertmektedir. Tuzluca ilçesinde bulunan Ünlendi Barajının yakın gelecekte tamamlanacak olması, iklimi uygun olan bu bölgenin tarım ve hayvancılık üretimini artıracaktır. 
Demiryolu olup istasyon bulunmayan bir yörede bu üretimin Türkiye’nin diğer yörelerine aktarılması zor olacaktır. Ayrıca, üretim sürekliliği açısından olumsuz etki doğuracaktır. 
İlgili ilçelere yurt içi ve yurt dışı turizm bağlantılarının olumsuz etkilenmesine sebep olabilecektir. Böylece, önemli doğal ve tarihi kaynaklara sahip olan ancak ulaşım ve tanıtım gibi eksikliklere bağlı olarak gelir dağılımı açısından dezavantajlı durumda olan bu yörelerin refah düzeyi olumsuz etkilenecektir. 
Son olarak halkın görüşlerine açılan bu büyük projede, Iğdır Halkı’nın da bilgilendirilmesiyle yeniden gündeme gelen istasyon konuşlandırılmasındaki revize isteği, ticari ve turizm açısından önem teşkil eden Tuzluca,Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri açısından büyük önem taşıyor.

 
Etiketler: Prof., Dr., Kerem, Karabulut”, Kars-Iğdır-Nahçıvan, Demiryolu, Bölgeyi, Ekonomik, Olarak, Geliştirecektir.”,
Yorumlar
Haber Yazılımı