Yazı Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 00:04
 
Sadaka nedir ?
AYTEN ALKAŞİ
aytenbirikim@gmail.com
 
 

Sadaka kelimesinin kökü, aynı zamanda 'bakım' kelimesiyle aynı olan 'sevgili' anlamına gelen Latince kelimesinden gelir. 

İslam geleneğinde, sadaka çeşitli türleri vardır, ancak kullanılan anahtar terimlerden biridir. Bakara Suresi ayet 280'de belirtildiği gibi:  "Eğer eli darda olan birisi borçlu ise eli genişleyene kadar beklemek gerekir. Şu da var ki, eğer bilirseniz bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır."

Yapılan herhangi bir yardım veya iyiliğin sadaka sayılabilmesi için şu üç özelliğin birlikte bulunması gerekmektedir.

1- Allah rızası için yapılmalıdır,

2- Özellikle fakir ve ihtiyacı olan kişilere yapılmalıdır,

3- Karşılıksız olarak yapılmalıdır.

Bu üç şart birlikte gerçekleşmezse verilen şey sadaka olarak değer kazanmaz.

Sadaka vermenin faydaları nelerdir?

1- Sadakalar günahlara keffaret, cehennem ateşine karşı siperdir. Peygamber Efendimiz, bu hususta şöyle buyurmuştur:

"Bir hurma ile de olsa sadaka verin. Çünkü o bir hurma, açlığı giderir. Su ateşi söndürdüğü gibi hataları da söndürür, yok eder." "Bir hurmanın yarısı ile bile olsa Cehennem ateşinden korunun. Onu da bulamazsanız, tatlı ve güzel söz söyleyin. (Bu da sadaka yerini tutar)."

İnsan, kendisinden bir şeyler isteyen kimseyi boş çevirmemeli, elinden geldiğince ona bir şeyler vermeye çalışmalıdır. Resulüllah Efendimizin şu ikazını hiçbir zaman unutmamalıdır: "Sail (dilenci) sadık olup, cidden muhtaç halde ise, onu kovan felah bulmaz."

Hz. İsa (A.S.): "İsteyen kimseyi eli boş çeviren eve, bir hafta melekler uğramaz" buyurmuştur. Peygamber Efendimiz, bir muhtaca vereceği sadakayı bizzat kendi eliyle verir, araya başka birini vasıta kılmazdı... Sadakanın gizli verilmesi efdaldir.

Nitekim Peygamberimiz: "Üç şey iyilik hazinelerindendir. Biri de verdiği sadakayı gizlemektir" buyurmuştur. Kur`an`da da sadakalar gizli verilmeğe teşvik edilmiştir: "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz; işte bu sizin için daha hayırlıdır."

Sadaka kimlere verilmez?

Anne, baba, nine, dede, oğullar, kızlar, bunların çocukları olan torunlar Bunlara zekat, fitre verilmez !

Sadaka kimlere verilir?

Evlenerek başka aileye gitmiş ihtiyaç sahibi kız kardeşlere, ayrılmış oğlan kardeşlere, bunların çocuklarına, yani yeğenlere, amcalara, dayılara, bunların çocuklarına, hala ve teyzelere, kayınvalideye, kayınpedere, damada, geline ve akraba olmayan diğer ihtiyaç sahipleri konu komşuya, ihtiyaç sahibi öğrencilere zekat ve fitre verilmelidir.

Birinci kısım niyet ve ikinci kısım eylemdir. Sadaka veren kişinin saf niyeti olmalı, başkalarına servetinden, zamanından veya yeteneğinden sadece Allah'ı ​​memnun etmek için vererek yardım etmek istiyor. 

Hazreti Muhammed'in (as) sadaka olarak sayılan en basit eylem olan bir gülümsemeyi bile tavsiye ettiği bir hadisi var.

Sahabe kendisine, “verecek bir şeyimiz yok ya Rasûlullah” dediğinde Allah Rasûlü, “İnsanlara tebessüm etmeniz de sadakadır” buyurmuştur.

Sadaka Kimlere Verilir? 

 Sadaka ihtiyacı olan kişilere verildiği gibi toplum için yararlı kurum ve kuruluşlara da verilen bir ibadettir. Sadaka sadece maddi olarak verilebilen bir amel ile kısıtlı değildir. İnsanlara iyi davranmak, selam vermek, insanlara tebessüm ederek bakmak da sadaka olarak sayılmaktadır. 

 
Etiketler: Sadaka, nedir, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı