Yazı Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 10:54
 
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KONUSUNDA BAĞDER OLARAK DÜŞÜNCELERİMİZ
Öztürk Karahan- BAĞDER - Avcilar'da Business Manager
serhatbirikim
 
 

Ülkemizde ve dünyada bağımlılıklarla ve özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda bir tedavi yöntemi, bir yol haritası belirlenememiş. Deneme yanılma yoluyla çeşitli yöntemler uygulanmaya çalışılsa da pek başarılı olunamıyor. 

Neden ? diyeceksiniz doğal olarak. 
Her kafadan başka bir ses çıkıyor
Devlet bu işin üzerine gidiyor ama şimdiye kadar bağımlılığın bir sonuç olduğunu ve tedavinin aslında nedenleri yok etmekle mümkün olabileceğini hesap edemediler.
Her ülkede, ( hatta her ülkenin her bölgesinde, her meslek grubunda, her ırkta vs vs çoğaltılabilir ) bağımlılığın nedenleri farklıdır. Dolayısıyla kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Böyle bir yöntem geliştirilebilir ve devlet eliyle uygulanabilirse başarılı olma şansı çok yükselir.
Bağımlılıkla mücadele, torbacı kovalamakla değil, eğitimle olur. İnsanları torbacı veya bağımlı olmaya iten nedenler iyi tesbit edilip, ona göre eğitim verilmelidir. Biz BAĞDER olarak seminerlerimizde sunumlarımızı, bölgeye, bölge halkının kültür  seviyesine, ekonomisine, yaş gruplarına vs vs çeşitli etmenlere bakarak oraya uygun şekilde yapıyoruz. Ve öncelik verdiğimiz konuların başında da SİGARA ve NARGİLE geliyor. 
Neden sigara ?
Çünkü araştırmalar da göstermiş ki uyuşturucu kullananların ilk adımı sigaradır. Sigara kullanmayan insanlarda uyuşturucu kullanımı sıfıra yakındır. Ve şu konuyu gözden hep kaçırmaktayız. Sigara en az diğer uyuşturucular kadar bağımlılık yapan bir maddedir. Toplumda masum gömlekli şeytandır. Vergili ve resmi izinli zehirdir. Bu güler yüzlü şeytanı bırakmak diğerlerini bırakmaktan daha zordur. İçerisinde bağımlılık yapan herşey var.
Birde şunu, yani bağımlı gençleri kabullenmeyi beceremedik daha. Bunlar bu toplumda varlar, bizimle birlikte yaşamaktalar. Bizler bunları dışlayarak suça itiyoruz. Madde ihtiyaçlarını karşılamak için hırsızlık, fuhuş hatta cinayet işlemekte bile kullanılabilmektedirler. 
Aslında yazılacak, konuşulacak çok şey var. Zaman zaman belli ortamlarda fikirlerimizi paylaşıyoruz ve gerekli çalışmaları, gerçek bir STK olmanın gereğini yapıyoruz. Ama her zaman daha çok çalışmaya, paylaşmaya, yardımlaşmaya da ihtiyacımız var. Çünkü bu sorun bir grubun değil, bütün milletimizin, insanlığın sorunudur...
HEP BİRLİKTE EL ELE
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Öztürk KARAHAN
Bağımlılıkla Mücadele Derneği
(BAĞDER) Başkanı

 
Etiketler: UYUŞTURUCU, İLE, MÜCADELE, KONUSUNDA, BAĞDER, OLARAK, DÜŞÜNCELERİMİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı